BMW iX ukazuje kde je vrchol elektrickej energie

Nie, nie je to koncept, je to skôr prototyp. A to je celkom šokujúce. Nový model iX bude v produkcii od polovice budúceho roka. Výroba bude prebiehať vo fabrike v Dingolfingu. Základnými charakteristikami auta je autonómnosť, prepojenosť a elektrifikácia.

Nový veľký elektromobil bude stáť na vrchole ponuky elektrických vozidiel mníchovskej automobilky. Model iX je postavený na novej platforme, na ktorej určite vznikne ešte veľa nových áut. A áno, aj iX má obrovskú masku chladiča. Reálne tu však sedí. A je podsvietená, čo vôbec nie je prekvapenie, keďže takúto parádu už má aj X6.

Vývoj sa zastaviť nedá a oproti súčasnej generácii modelov i je výpočtová sila zväčšená dvadsaťkrát. Tento fakt pomôže najmä pri autonómnej jazde. Nový model iX je presne medzi SUVčkami automobilky, keď má podobnú dĺžku ako X5, svetlú výšku ako X6 a kolesá ako X7.

Už od predstavenia modelu je jasné, že tento dizajn bude znova trochu kontroverzný, čo zaplní diskusie a BMW tak bude v obehu viac ako keby vyzerá tento model štandardne. Vo veľkej prednej maske bude zakomponovaný radar, senzory, kamera a iné prvky dôležité pre fungovanie asistenčných systémov.

Za exteriérom nezaostáva ani interiér, čo sa týka stvárnenia. Má šesťuholníkový volant, prvý, ktorý BMW kedy malo. Evokuje tak tvar prednej masky. Vraj má pomôcť, aby bolo lepšie vidieť na veľký displej pred vodičom. Podobne zaujímavým prvkom je aj krištáľové ovládanie nastavenia sedadla a rovnaké koliesko ovládania informačno-zábavného systému. Na obrázkoch v galérii je vidno aj dotykový drevený povrch. Aj keď asi to nie je dotykové drevo, ale iný materiál s touto povrchovou úpravou.

Automobilka hovorí o výkone viac ako 500 koní, čo predstavuje 368 kW. Stovku má auto za 5 sekúnd, ale to nie je najdôležitejšia charakteristika. Tou dôležitejšou je kapacita batérie 100 kWh. Podľa WLTP cyklu vie prejsť na nabitie až 600 kilometrov. Pritom umožňuje nabíjanie až výkonom 200 kW. To znamená, že na 70 percent kapacity sa z nuly dostane za 40 minút. Pri nabíjaní 10 minút dokáže pribudnúť 120 kilometrov dojazdu.