Aston Martin Vantage je najkrajšia Mazda MX-5

Aston Martin prechádza do novej etapy tvarových vyjadrení. Už nebude príbuzný s Fordom, to je málo cool, teraz mieri na Mazdu. Nový model Vantage vyzerá ako modernizovaný a vytunený roadster MX-5 s pevnou strechou.

Ale vážne, dizajn si berie vzor s Bondovho DB10, ktorý účinkoval vo filme Spectre. Šéf dizajnu exteriéru, Miles Nurnberger, o tvaroch povedal: „Ak je DB11 džentlmen, Vantage je lovec.“

Je nástupcom rovnomenného modelu, ale ide na to trochu ostrejšie, tvary sú výrazne dynamickejšíe a už keď stojí, tak vyzerá, že ide minimálne 300 km/h. Rozmiestnenie komponentov zostalo, motor je stále vpredu a poháňa zadnú nápravu.

Aj interiér je zaujímavý. Tu sa však stráca všetka elegancia, ktorú modely Aston vnútri majú. Skôr pripomína Transformera, vyzerá viac ako Chevrolet Camaro, nie aristorkaticky a s nadhľadom, ako by mal.

Rozdelenie hmotnosti je 50:50 a Vantage poháňa AMG motor. V8 s objemom 4 litre. A nie je úplne vpredu, ale skôr vpredu v strede. Výkon je 375 kW (510 k) a krútiaci moment 685 Nm. Oproti predchodcovi Vantage zhodil až 150 kilogramov. Váži 1600 kilogramov. Stovku zvládne za 3,7 sekundy a maximálne sa dostane na rýchlosť vyššiu ako 300 km/h. Medzi motorom a zadnou nápravou je osemstupňový automat od ZF. Lenže časom pribudne aj manuál! Aston je asi posledný výrobca, ktorý myslí aj na takúto prevodovku.

V12 sa pod kapotou asi nezmestí, ale V8 je aj tak dobrou alternatívou. Alternatívou za 140 tisíc eur. To je menej ako stojí budúca Tesla Roadster. A Vantage má viac charizmy.