V Monte Carle zasa raz kraľoval Loeb

Včera sa skončila slávna Rally Monte Carlo a meno jej víťaza zrejme neprekvapilo nikoho. Už po šiesty raz za sebou ovládla túto súťaž dvojica Sebastien Loeb a Daniel Elena s Citroenom Ds3 WRC.

Súťaž začala dosť netradične, už v stredu, kedy boli na programe prvé rýchlostné skúšky. Niektoré boli pokryté ľadom a snehom, iné boli úplne suché. Takže, tradičná pneumatiková ruleta, aká sa na Monte Carlo patrí. Rally trvala celkom 5 dní, z toho posledná, včerajšia etapa, mala na programe iba jednu špeciálnu rýchlostnú skúšku, takzvanú powerstage. Za jej výhru mohli inkasovať posádky bonusové 3 body. Avšak, Loeb si nenechal od nikoho zobrať ani tie a zvíťazil aj v tejto rýchlostke.

Zo začiatku sa zdalo, že by Loebovi veľmi zdatne mohol konkurovať fínsky démon Jari Matti Latvala s Fiestou WRC, avšak ten sa po vybudovaní slušného náskoku ocitol v priekope. Na vine bola ľadová platňa a prepočutie rozpisu. Krásny súboj medzi sebou po celú súťaž zvádzali Petter Solberg a Dani Sordo. Úspešnejšie z neho aj napriek kolízií a poškodenej náprave vyšiel Sordo pilotujúci Mini Cooper WRC, ktorý došiel do cieľa na celkovom druhom mieste. Petter bol však šťastný aj z tretej priečky, v cieli doslova žiaril radosťou. Bodaj by aj nie, keď návrat do sedačky továrenskej Fiesty WRC skončil tak kvalitným výsledkom. Na štvrtej priečke dokončil nováčik v tíme Citroen – Mikko Hirvonen. Ten síce podával po celú súťaž konzistentný výkon, ale aj tak bolo jeho pôsobenie akési nevýrazné. Potrápil ho aj ruský divočiak Evgenyi Novikov. Ten je známy veľmi agresívnym štýlom jazdy a nie príliš vysokou spoľahlivosťou a počtom dojazdov do cieľa. V Monaku však pôsobil ako vymenený, nedopustil sa žiadnej závažnejšej chyby a podal skvelý a vyrovnaný výkon, ktorý bol v cieli odmenený piatym miestom. Zdá sa, že skúsený francúzsky spolujazdec Denis Giraudet konečne našiel recept na skrotenie „šialeného Evgenyiho“ a ich Fiesta WRC tak konečne došla do cieľa nepoškodená.

Šiesta priečka patrila legendárnemu Francoisovi Delecourovi. Ten sa na súťaž MS postavil po zhruba desiatich rokoch, naviac sa jednalo o jeho prvý štart za volantom Fordu Fiesta WRC. Keď k tomu zoberieme do úvahy fakt, že Delecour už nie je žiaden mladík, ale 50 ročný súťažný veterán, ktorý svoju aktívnu kariéru skončil už dávno, dá sa k tomuto výkonu povedať iba jediné–rešpekt, Francois! Na siedmom mieste dokončilo súťaž druhé fabrické Mini, za ktorého volantom sedel Pierre Campana, ôsmy skončil estónsky mega talent Ott Tänak. Mimochodom, toto meno stojí za zapamätanie, je dosť možné, že v budúcnosti bude niesť prívlastok majster sveta.

Čech Martin Prokop došiel ako deviaty. Jednalo sa o jeho druhý štart s Fiestou WRC a Monte Carlo bolo naviac premiérovým štartom s novým spolujazdcom Zdeňkom Hruzom. Celková strata 16 minút na víťazného Loeba je priepastná, avšak treba brať do úvahy, že Prokopve skúsenosti s touto technikou sú zatiaľ minimálne. Za zmienku stojí aj neuveriteľná jazda  ex-továrenského jazdca Citroenu Sebastiena Ogiera. Ten je v súčasnosti už pod krídlami Volkswagenu. Keďže ich Polo WRC je ešte stále v štádiu testovania, absolvuje tím zoznamovaciu sezónu v kolotoči WRC s technikou od Škody, konkrétne s Fabiami S2000. S týmto atmosférickým, a v porovnaní so špeciálmi WRC, o poznanie slabším vozidlom, dokázal Ogier zaznamenávať neuveriteľné časy. Bohužiaľ, jeho predstavenie skončilo nehodou vo vysokej rýchlosti, ktorá sa našťastie zaobišla bez zranení.

V Monte Carle sme mali zastúpnie aj my, Jaroslav Melichárek z tímu Melico Racing dovideol do cieľa svoj Peugeot 207 S2000 na celkovom, veľmi slušnom 21.mieste.

Ďalšou zastávkou cirkusu s názvom WRC bude Švédsko, tradičná zimná súťaž sa tu bude konať 9. až 12. februára.