Sci-fi a hi-tech, taký je nový Hyundai Tucson

Náhľadovú fotku ste si určite pozreli. Tucson sa zmenil a brutálne. Z celkom nenápadného auta, ktoré je na cestách naozaj častým zjavom sa stane moderné SUV so vzhľadom, ktorý by si mohol zahrať kľudne aj v nejakom sci-fi filme.

Predná časť má veľkú masku, z ktorej časť sú svetlá. Fakt brutál. Ale podobne futuristické tvary má Tucson aj zboku. Akoby vypadol z úvodnej fázy príprav scén a vozidiel do Piateho elementu. A tam boli dopravné prostriedky fakt vymakané. Vzadu je zase pás, ktorý sa tiahne cez celú šírku auta a v noci svieti. Na každej strane má dva zuby ako harpúna. Toto auto je jedným z naodvážnejších v tejto triede. Ak teda nie je najodvážnejšie.

A vnútri inovátorstvo pokračuje. Volant sme už videli v Sonate. Ale prístrojová doska je svieža a jednoduchá, nič na nej nekričí, že by bolo naviac a oproti predchodcovi pôsobí až hypermoderne. A základný tvar trochu, ale veľmi vzdialene pripomína Bentley Bentayga. Len hodiny chýbajú. Nie, vážne, pred vodičom je digitálny displej miesto klasických ručičkových ukazovateľov. V strede je ďalší a pod ním je dotykové ovládanie klimatizácie.

Nová je vlastne aj klimtizácia z čistením vzduchu a výparníkom, ktorý zase dokáže utlmiť pachy. Zaujímavé je prepojenie cez car-to-home. Ak dom podporuje diaľkové ovládanie svetiel, či kotla, alebo podobne, tak sa dá prepojiť s domom a počas cesty si môžete zapnúť svetlá na príjazdovej ceste.

Zaujímavé to bude s motormi. Základom budú benzínové štvorvalce. Úplne na začiatku je 1,6 T-GDi s 110 kW (150 k). Tento motor však má aj mild-hybrid s rovnakým výkonom, alebo MHEV s 132 kW (180 k). Full hybrid bude mať 44 kW (60 k) elektromotor a 1,49 kWh batériu. Ten bude mať 170 kW (231 k). Plug-in hybrid bude mať výkon až 195 kW (265 k). Z naftovej ponuky bude 1,6 CRDi samotné s výkonom 85 kW (115 k). MHEV diesel ponúkne 100 kW (136 k). V ponuke niektorých modelov bude inteligentná manuálna prevodovka. To je niečo ako robotizovaný manuál naopak. Auto sa správa ako manuál, ale radí tiež elektronicky a dokáže vyradiť rýchlosť.

Základné verzie sa objavia na trhu už tento rok, PHEV a N-Line prídu začiatkom budúceho. Môžeme sa tešiť aj na Tuscon N, nie iba line.