Report: FaBRYKA 2018

Toto leto je u nás veľmi veľa tuningových zrazov, no pravdepodobne na jednej ruke by ste spočítali tie, na ktoré sa oplatí ísť pozrieť. V Poľsku však takéto niečo neplatí, bordel, nenávistné pohľady a zničené autá by ste tu hľadali ťažšie. Naopak, ak si pozriete ich dlhú históriu a prostredie v akých sa konajú, dostanete chuť sa tam ísť pozrieť. My sme tak urobili a šli sme obzrieť, pre nás 3 hodiny cesty vzdialený, zraz FaBRYKA v industriálnom prostredí starej továrne, ktorá je dnes už uzavretá ako kultúrna národná pamiatka. Škoda, že tie u nás sú všetky zrovnané so zemou, malo to obrovské čaro.

Jazyk poľský sa dobre počúva, komentátor neustále  dával vtipné poznámky a najznámejšie poľské slovo ste počuli pri každom aute. Sedenie spravené z paliet, ktoré sa v areáli počas akcie priamo vyrábalo bolo super, kontajnerové kaviarne takisto a úroveň možností oddychu bola veľká. Ak by vás zrovna nebrali autá, podujatie sa konalo uprostred mesta a mohli ste si v kľude sadnúť a len tak sa dívať po okolitých pamiatkach. Počasie sa vydarilo perfektne a stretli sme tu aj pár kamošov zo Slovenska. Pri takejto rodinnej atmosfére nám vždy chýba už len nejaké to naše firemné (redakčné) auto, s ktorým by sme prišli vystavovať, rozložili stoličky a zapojili sa do tejto veľkej rodiny.

Kvantita nie je dôležitá, no za to kvalita áno. Všetky autá boli vyladené do najmenších detailov, majitelia sa s nimi poriadne pohrali a každé jedno stálo za to si osobne pozrieť, poprípade pokecať s majiteľom o jeho práci na ňom. U nás toto všetko chýba, väčšinou sa s nikým neporozprávate a pokiaľ už niekam prídete so serióznym autom, vyrúti sa na vás majiteľ naftového BMW alebo Alfy Romeo z roku pána, stredným vzrastom a ambíciami, ako vás on na šprinte porazí. O toto však nikomu serióznemu nejde, autá sa stavajú pre radosť a spoločný koníček. Výkon je jednoznačne potrebný, no ako sa hovorí, rozum si za peniaze nekúpite a tak nebudeme ďalej do našich tuningových vôd rýpať. Beztak sa v nich zvádzajú najnovšie rôzne hádky organizátorov. Ak sa teda niekam chystáte, Poľsko máme na skok a vrúcne vás tu privítajú na dobre zorganizovanej akcii.