Volvo V90 udržiava tradíciu veľkých kombi pri živote

Neklamme si, Volvo XC90 vyzerá nebezpečne dobre, rovnako tak sedan S90. A nové kombi Volvo V90, ktoré sa má objaviť na autosalóne v Ženeve nebude iné. Tradícia krabíc s perfektnými úžitkovými vlastnosťami ale dostáva trochu po hube.

Jasné, po sklopení sedadiel ponúkne nové kombi až 1526 litrov, ale prísne kvadratické tvary ruší sklon zadného okna. Už to nie je zvislá zadná časť, už je, musíme to tak podať, trochu dynamická. Našťastie s touto zmenou nesúvisí prílišné zmenšovanie zadného okna, ako to občas pri kombi býva. Je stále dosť veľké a poskytuje dostatočný rozhľad smerom vzad. Predok je zo sedanu a ten čerpal inšpiráciu v SUV, takže tam sa nedá nič namietať.

Interiér svoju väčšiu časť tiež zdieľa so sedanom, ale rozdiel je vzadu. Okrem kufra aj v mieste na hlavu zadných pasažierov.

Nové Volvo V90 stojí na platforme SPA (Scalable Product Architecture), rovnakej ako oba modely s číslom 90 v názve. Platforma predurčuje motory. A na viac ako štyri valce treba hneď zabudnúť. Vrcholom, až do príchodu Polestaru bude hybrid T8 Twin Engine. S výkonom 299 kW (407 k) dá stovku za rešpektuhodných 5,2 sekundy. Pritom spotreba po plnom nabití batérie bude v kombinovanom cykle hybridným štýlom 2,1 litra na sto kilometrov. Dojazd 45 kilometrov zabezpečuje batéria s kapacitou 9,2 kWh.

A čo je na sérii 90 najlepšie? Že o pár rokov sedan, kombi a SUV dopní ešte aj kupé. Len asi tiež iba so štvorvalcami.