Volkswagen má nové GTI. Je ním malý up!

Malé výkonné auto je vždy dobrý nápad. Napríklad taký Renault Clio V6 bolo dokonalé auto. Na papieri. V reálnom svete ho veľa ľudí nezvládalo. To sa však nestane s Twingom GT. Zadokolka, zadný pohon… Úplne z opačného konca na to ide Volkswagen.

Nová výkonná verzia modelu up! bude predokolka s pohonom prednej nápravy. Vyzerá, že bude ideovo naozaj nástupcom úplne pôvodného Golfu GTI, ale táto myšlienka prichádza pri každom novom GTI, ktoré automobilka spraví. Okrem Twinga GT sa postaví aj proti Smartu ForFour Brabus.

Avšak narážame na problém. GTI up! je len koncept pre zraz pri Wörthersee. Ale aj tak je zaujímavý. Litrový motor s tromi valcami a prepĺňaním má výkon 85 kW (115 k) a krútiaci moment 230 Nm. Krpec váži iba 997 kilogramov. Na stovke je za 8,8 sekundy. To je o 0,2 sekundy rýchlejšie ako Golf GTI prvej generácie. Maximum je 197 kilometrov za hodinu.

Vizuálne bude GTI od štandardných mestských kabeliek odlíšené agresívnejšími nárazníkmi, strešným spojlerom a 17-palcovými diskami. GTI je tiež bližšie k zemi o 15 milimetrov. Na karosérii sú čierne pruhy na bokoch a červený pás na maske chladiča, ako je pre GTI zvykom.

Predpokladá sa, že reálne produkčné linky využije GTI v priebehu roka 2018. To, vzhľadom na fakt, že už je takmer polovica roka 2017 za nami nie je tak ďaleko.