Volskwagen Tiguan so svojou súčasnou generáciu už na trhu figuruje nejaký čas, postupne pridáva ale aj nejaké ďalšie formy pohonu, oproti tým úvodným, ktoré prichádzali zo začiatku. Jednou z najzaujímavejších, z pohľadu technológie, je určite plug-in hybrid označený ako eHybrid. Tento druh pohonu novému Volkswagenu Tiguan svedčí.
Ak by ste sa zamýšľali, ako vzniklo označenie Tiguan, tak vzniklo spojením slovíčok tiger a leguán. Tiger je obratný a leguán vidí všade. Možno to je pripomienka kamery s viditeľným poľom tristošesťdesiat stupňov. Ale teraz vážne, Volkswagen Tiguan je na našom trhu výrazne obľúbeným autom, ktorého minulá generácia bola obľúbená asi viac ako tá prvá a vidno ju na každom rohu.
Tiguan má nenápadný štýl
Volkswagen Tiguan nepotrebuje kričať. Má síce tvary, ktoré sú zaujímavé, ale reálne vyzerá nenápadne, najmä ak má zvolenú niektorú nevýraznú farbu. Presne to sa stalo aj pri tomto kuse, ktorý ma sivo-striebornú Pure a jednoducho zaniká. Možno je to pre niekoho lepšie, ale Tiguan má aj peknú modrú a oranžovú. V tomto prípade úplne zapadne do koloritu akéhokoľvek mesta, zapadne štýlom, že ho jednoducho môžete prehliadnuť.
Nemecká automobilka tu neriešila žiadne výstrelky. Všetko je pekne zaliate do celkom elegantného celku. Predné svetlá môžu mať maticové LED usporiadanie, ktoré funguje v noci vynikajúco a Tiguan dokáže osvietiť vozovku veľmi dobre. No a na aute je aj prepojenie predných svetiel, aby bolo jasné, že toto má IQ,Light, čiže príplatkové svetelné prvky.
Ďalším bodom, ktorý z auta robí nenápadné, je použitie zliatinových diskov Napoli. Sú síce s priemerom 18 palcov, ale rozhodne tak nevyzerajú. Pneumatiky sú stále dostatočne vysoké a Tiguan s týmto obutím znova len a len zapadne medzi ostatnými autami. Myslím vizuálne. Na reálne zapadnutie nemyslite, predsa nebudete využívať žiadne terénne prejazdy.
Tiguan je stále SUV, ale je skôr o štýle, nie je o terénnej priechodnosti. Ale to je vlastne väčšina podobne zameraných modelov. Veď s nimi do nespevnených krajov bude chodiť fakt málokto. A ak bude, tak si predsa priplatíte za štvorkolku a nebude do terénu brať plug-in hybrid s relatívne ťažkou batériou. Veď rozdiel hmotnosti klasického 1,5 TSI a plug-in hybridu je 240 kg v oblasti kufra.
Moderný štýl, koliesko nechýba
Začnem tým najzásadnejším. Predná časť Volkswagenu Tiguan pôsobí extrémne moderne vďaka dvom displejom a malému počtu tradičných ovládacích prvkov. Je až prekvapením, že volant už sa vrátil ku štandardnému ovládaniu tlačidlami. Doteraz bol trend opačný. Je tu Passatový minimalizmus. Ale Tiguan má ešte niečo naviac aj oproti Passatu.
Je to jedno koliesko v strede, tam, kde by ste hľadali páku prevodovky. Ale neprehadzujete ňou režimy prevodovky, prehadzujete tým kolieskom režimy auta ako takého a tiež hlasitosť rádia. Na ľavej strane od kolieska je tlačidlo na štartovanie, na pravej je ručná brzda. Elegantné jednoduché, minimalistické. Takisto minimalistická je aj prístrojová doska s čiernym panelom so vzorom pred spolujazdcom a radiacou pákou pod volantom.
Na prehadzovanie prevodovky týmto spôsobom sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a môže sa stať, že v ďalšom aute budete práve toto hľadať. Pýtate sa, kde je ovládanie stieračov? To je na ľavej strane tiež pod volantom, na páčke, ktorá ovláda aj svetlá a smerovky. Pre niekoho to môže byť šok, ale každý, kto už šoféroval niektorý z Mercedesov má vyhrané. Tento štýl automobilka Volkswagen nepoužíva iba pri modeli Tiguan, má ho aj Passat a vlastne všetky elektrické autá. Týmto štýlom začínal van Volkswagen ID.Buzz.
Výbava tohto kusu je striedmejšia, čo vidno nielen zvonka, ale vidno to aj na nastavovaní sedadiel. Aj keď máte možnosť elektrického posuvu v cenníku, tieto sedadlá sú štandardné manuálne a sú vlastne celkom fajn. Vôbec nič im nechýba a dajú sa nastaviť v dostatočnom rozsahu a znova nemáte dôvod na akékoľvek výčitky.
Podobne je to aj v zadnej časti, kde je posuvná a naklápacia lavica. Pasažieri majú dokonca aj lakťovú opierku s držiakom na tablet a vykrúcaním do strán a odkladacie priestory pri opierkach hlavy na predných sedadlách. Môže do nich umiestniť napríklad mobilný telefón. A to je veľmi rozumné riešenie. Stojí len o niečo viac pri šití poťahov, ale komfort, ktorý ponúka, je neporovnateľný.
No a Tiguan s plug-in hybridom má neporovnateľný aj kufor. Je o výrazne menší ako v prípade spaľovacích verzií. Má objem 490 litrov, pričom spaľovacie Tiguany majú až 652 litrov. Výrazný rozdiel, ale vy viete, že je vykúpený rozumným dojazdom na základe obrovskej batérie. Veď táto batéria má kapacitu ako prvý Nissan Leaf!
Kam to až dá elektrická energia?
Tento Volkswagen Tiguan je plug-in hybrid. V praxi to znamená, že batéria má využiteľnú kapacitu 19,7 kWh, ale celková kapacita je masívnych 25,7 kWh. Obrovská batéria má v tomto plug-in hybride jednu výraznú výhodu. Dokážete ju nabíjať výkonom až 50 kW, ale mne sa podarilo maximálne 35 kW. Dávam to za vinu horším tepelným podmienkam vonku. Toto nabíjanie je však štandardne a netreba zaň priplácať. Ak budete nabíjať z domáceho wall-boxu, tak viete využiť 11 kW výkon.
Lenže čo s tou energiou viete spraviť? Mne sa podarilo prejsť, aj s diaľnicami, viac ako 90 km na nabitie. Keby vynechám rýchlostné komunikácie, tak sa cez stovku dostanem úplne s prehľadom a reálne čísla, ktoré udáva výrobca v technických tabuľkách s dojazdom WLTP až 128 kilometrov sú vlastne celkom reálne. Veď spotreba sa vie dostať kľudne aj pod 20 kWh, čo je snom aj niektorých úplne elektrických áut. Inak povedané, s plug-in hybridným Tiguanom dokážete fungovať výlučne na elektrickú energiu väčšinu týždňa, pokiaľ nejdete na dlhšiu trasu.
Volkswagen Tiguan má ku elektrickému motor s výkonom 85 kW (115 k) ešte aj spaľovací agregát, ktorý má objem 1,5 litra a technológiu TSI Evo. Ten má výkon 110 kW (150 k) a funguje ako štandardný agregát. Čo to znamená? Znamená to, že aj ak nebudete nabíjať viete mať rozumnú spotrebu do 6,5 litra. Diaľnice ju možno zvýšia na 7,3 litra, ale to je stále veľmi oku lahodiaci údaj. Oku aj peňaženke. Veď minulý PHEV dosahoval v tomto modeli kľudne aj o dva litre vyššie čísla úplne bez hanby.
Mohlo by sa zdať, že všetko vyzerá vynikajúco. Dokonca aj automatická prevodovka so šiestimi prevodovými stupňami a dvomi spojkami nemá klasické DSG prejavy z minulosti. Ale je tu jeden háčik. Stále máte auto, ktoré má hmotnosť pridanú v zadnej časti, čo znamená, že tá predná je odľahčená a preto môže občas pretočiť kolesá. Občas znamená častejšie ako pri akomkoľvek inom prevedení.
Ak budete s Volkswagenom Tiguan jazdiť tak, že sa budete snažiť o najväčší dojazd na elektro pohon, tak to pretáčanie jednoducho cítiť nebudete. A nebudete cítiť ani to, že podvozok je asi až príliš komfortný na akékoľvek pretekanie. Ale to iba v režime štandardného nastavenia. V režime športovom DCC Pro podvozok upraví. A upravený je aj samotný podvozok, lebo už nedáva najavo akustickú nepohodu tak ako spočiatku. Nebúcha.
Všetko stojí 50 000 €
Koľko ste ochotní dať za SUV? Asi je to nesprávne položená otázka. Koľko ste ochotní dať za SUV s plug-in hybridným pohonom? Tiguan začína na 29 990 eurách a toto prevedenie, ktoré má zopár prvkov naviac a pohon PHEV sa dostáva na 48 610 eur. Stále sa dá povedať, že je to rozumná cena, najmä vzhľadom na to, že ponúka celý Nissan Leaf prvej generácie v batožinovom priestore. Nemyslím teraz auto ako také, ale kapacitu batérie. Batériu má vlastne aj lepšie vyriešenú. Čiže toto auto môže byť ideálnym vozidlom pre akúkoľvek situáciu.
Tiguan využijete hlavne v momente, že máte kde nabíjať a dokonca ak máte kolektory na solárnu energiu, tak viete jazdiť len na tú. V tomto prípade znova platí to známe pravidlo, že plug-in hybrid si máte kupovať v momente, kedy ho využijete. Aby vám nebol náhodou zbytočný.
Tiguan má ale niekoľko hlavných konkurentov, ktorí mu budú dýchať na krk. Kodiaq? Aj ten medzi nich patrí. RAV4 má tiež zaujímavé plug-in hybridne Ústrojenstvo, CR-V tiež predvádza rozumné parametre a dokonca ani Ford Kuga sa nedá zahanbiť. Ten vylepšila modernizácia. Tiguan v tomto prevedení vyzerá ako taká šedá myška, z ktorej síce budete mať radosť, ale skôr z toho ako funguje. Inak je kombinácia veľmi nenápadná.
Volkswagen Tiguan eHybrid
Motor | R4 benzín + PHEV |
Objem | 1498 cm3 |
Výkon | ICE: 110 kW (150 k) pri 5500-6000 ot/min Elektro: 85 kW (115 k) Celkovo: 150 kW (204 k) |
Krútiaci moment | ICE: 250 Nm pri 1500-4000 ot/min Elektro: 330 Nm Celkovo: 350 Nm |
Prevodovka | Automatická 6-stupňová DSG |
Rozmery a hmotnosti | |
Dĺžka | 4539 mm |
Šírka | 1842 mm |
Výška | 1645 mm |
Rázvor osí kolies | 2677 mm |
Hmotnosť (prevádzková/užitočná) | 1898/512 kg |
Batožinový priestor | 490/1486 l |
Palivová nádrž | 45 l /25,7 kWh brutto/19,7 kWh netto |
Nabíjanie | 11 kW AC/50 kW DC |
Povinné údaje | |
Maximálna rýchlosť | 210 km/h |
Zrýchlenie 0-100 km/h | 8,0 s |
Spotreba (WLTP komb.) | 0,4 (16,81-17,59 kWh/100 km) |
Emisie g CO2/km | 9-10 (119-128 ICE) |