Subaru predstavilo svoj prvý elektromobil Solterra

Značka Subaru bola dlhé roky vnímaná ako šoférsky kult, najmä vďaka modelu Impreza a jeho histórií v rally. Tieto časy sa ale už trochu zmenili a Subaru prichádza na trh s novinkou úplne inej kategórie a zamerania, ktorému v žilách namiesto benzínu bude prúdiť elektrina.

Model Solterra je úplne prvým elektromobilom tejto japonskej značky. Ide o kompaktné, stredne veľké SUV, dlhé 4690 mm. A vlastne ide o dvojníka modelu bz4x od Toyoty, s ktorým zdieľa podvozkovú platformu. Celkový dizajn a profil oboch áut sú veľmi podobné, líšia sa ale stylingom a svetlami. Subaru má zaslepenú prednú masku v tvare šesťuholníka, výrazné oplastovanie blatníkov a zadné svetlá s tenkým pásikom tiahnúcim sa po boku auta. Samozrejme, najviac nás zaujíma pohon. V prípade Solterry sa výkon prenáša na predné alebo na všetky štyri kolesá. Predokolka bude mať výkon 150kW, štvorkolka o 10 viac, teda presne 160kW. Batéria oboch má kapacitu rovnakých 71,4 kW. V prospech predokolky hrá deklarovaný dojazd 530 km, štvorkolka X-Mode by mala dosiahnuť 460 km. Veľmi dôležitým prvkom príplatkovej výbavy by ale mala byť solárna strecha, ktorá by samozrejme mala slúžiť ako dodatočný zdroj energie pre batérie, čo je zásadnou vecou.

Kabíne Solterry dominuje veľký centrálny displej a taktiež plne digitálny prístrojový štít. Celkový styling kabíny je opäť veľmi podobný Toyote bz4x. Cena tohto nového Subaru ešte známa nie je, ale uvedenie na európsky sa trh sa datuje zhruba na leto budúceho roku 2022.