Roadtrip 2023 (1/4): Cez Rakúsko do Francúzska na kabriolete

Jeden rok nám končí a nový sa práve začína. A spolu s ním sa otvárajú príležitosti pre nové dobrodružstva a zážitky. Pozerali ste ako nám v roku 2023 vychádzajú štátne sviatky? Roadtrip po Európe môžete začať už  začiatkom apríla cez Veľkú noc. Na juhu už budete mať určite pekné slnečné počasie. A čo taký Sviatok práce alebo Deň víťazstva nad fašizmom spojiť na jeden nezabudnuteľný 10-dňový výlet do Provensálska? Stačia Vám len 4 dni dovolenky! Áno, môžete ešte vystihnúť lacné letenky, ale po štrajkoch v leteckej doprave počas minulého leta je možno väčšia istota spoľahnúť sa na vlastné auto. Alebo si v predstihu vybaviť na tento výlet kabriolet ako sa to lete 2022 podarilo u nás v redakcii. Na jar je pre jazdu s vetrom vo vlasoch to najkrajšie ročné obdobie. Slnko už krásne svieti a nespálite sa tak ako pri letných skoro 40-stupňových teplotách aké na juhu Francúzska bývajú.

Tento náš dlhšie plánovaný roadtrip má na úvod jeden malý háčik. A tým je ako efektívne riešiť nutný „nudný“ diaľničný presun cez Rakúsko na prvé zaujímavé miesto? Jedna možnosť je skúsiť autovlak z Viedne do Feldkirchu na hraniciach so Švajčiarskom. Presun je v noci a skoro ráno by sme už boli kúsok od alpských priesmykov. Nie je to najlacnejšia voľba, ale aspoň by sme sa v noci mohli vo vlaku vyspať. Aj keď to na úvod vyzeralo výborne, čas strávený naložením a vyložením auta z vlaku by nám túto cestu poriadne predĺžil. Preto sme sa nakoniec rozhodli, že si cestou môžeme odskočiť z diaľnice na niekoľko zaujímavých miest. Stačí ak si dáte v Bratislave do navigácie ako prvý cieľ Krems an der Donau a privedie vás na začiatok Österreichische Romantikstraße, ktorá sa tiahne popri Dunaji od Kremsu až do Salzburgu alebo Hallstattu. Ak by ste z Bratislavy vyrazili už v piatok večer po práci, práve vo vinárskom údolí Wachau by ste mohli mať prvú prestávku spojenú s večerou v jednej z mnohých príjemných reštaurácií.

Alebo sa miesto večere vrátite pri Melku na diaľnicu ukončíte prvú časť cesty v Salzburgu alebo Hallstatte. Ak ste v týchto mestách ešte neboli, určite ani jednu z týchto možnosti na večernú prechádzku mestom nebudete ľutovať. Pre obe tieto možnosti počítajte približne 4 a pol hodiny cesty.  Ak by ste na cestu vyrazili až v sobotu ráno, máte počas dňa ešte dostatok času aby ste pokračovali cez Rakúsko tak, ako to bolo počas tejto našej cesty. My sme po prestávke a obede v Salzburgu pokračovali cez Innsbruk na Passo dello Stelvio. Ak by ste cestou dali prednosť Hallstattu, na zváženie by bolo ešte upraviť našu cestu okolo Zell Am See cez Grossglockner do Cortiny d´ Ampezzo.

My sme takýto roadtrip zvládli ešte v roku 2021, preto sme zvolili priamu cestu na Stelvio. Len kúsok za hranicou s Talianskom sa určite zastavte pri jazere Lago di Resia. Ide o priehradu v nádhernom prostredí známou trčiacou vežou zatopeného kostola Campanile di Curon Venosta Vecchia. Na Stelvio sme stihli prísť tesne pred západom slnka. Na ceste už nebola skoro žiadna premávka a zákruty sme mali skoro všetky len pre seba. Ak ste už niekedy boli na známych horských priesmykoch, tak určite budete súhlasiť s tým, že počas dňa je na týchto cestách jazda skôr utrpením ako zážitkom. Na úzkych kľukatých cestách sa tu na každom kroku stretávajú cyklisti, karavany, motorkári, svišti, alebo dodávky a my, čo by sme si tu radi trochu zajazdili. A práve skoro ráno alebo tesne pred západom slnka je na jazdu po podobných priesmykoch najlepší čas. Toto platí pre všetky cesty cez kopce. Aj keď je strana Stelvia od Rakúska viac fotogenická, na jazdenie skôr doporučujeme si na Stelvio vybehnúť zo strany od  mesta Bormio. Práve aj z tohto dôvodu sme sa večer ubytovali práve v Bormiu. Stačí ak si ráno trošku privstanete a prázdne cesty si užijete ešte skôr ako vám na hoteli začnú podávať raňajky. Počas dňa si tu skôr v rámci prestávky naplánujte túru do okolia alebo si iba môžete užívať krásne výhľady a panorámy. Ubytovať sa tiež môžete v neďalekom Livignu, kde ešte stále platí špeciálny colný režim a sú o niečo lacnejšie palivá.

Aj keď je tu v tejto oblasti veľa pokušenia, rozhodli sme sa mu odolať a cez Passo Gavia pokračujeme cez Taliansko k jazeru Como. Našim cieľom na tejto ceste je francúzske Provensálsko a prestávky, ktoré na tejto ceste majú skôr za cieľ spríjemniť tento  viac ako 1200 km dlhý presun. Okolie jazera Como by určite stálo aj za jednu celú dovolenku, ale my sme si tu spravili prestávku na obed spojenú s obhliadkou nádhernej vily s nádhernou záhradou na brehu jazera. Náš druhý deň sme večer ukončili v malej dedinke kúsok od hraníc s Francúzskom, keďže ráno máme v pláne pokračovať ďalej cez Monako do našej cieľovej destinácie. Roadtrip tu nekončí!