Rimac Nevera je šialený elektrický hyperšport z Chorvátska

Chorvátsky elektrický hyperšport znie ako nečakané spojenie. A pridajte k tomu názov Nevera, ktorý by na slovenskom trhu asi nebol úplne najšťastnejším 🙂

Nech to celé znie akokoľvek bizarne, auto s názvom Rimac Nevera je realitou. Táto chorvátska značka predstavila totiž svoj nový hyperšport, ktorý dosahuje 1408kW/1914 koní. Ak vám zabehlo, vedzte, že nejde o preklep. Nevera má skutočne takmer dvetisíc koní a k tomu 2360 Nm, ktoré by zrejme vedeli vychýliť z obežnej dráhy aj menšiu planétu. Na stovke je teda za niečo menej ako dve sekundy. Pohonná sústava pozostáva zo štvorice elektromotorov, ktoré sú poháňané 120 kWh batériou. Teoretický dojazd by sa mal pohybovať na veľmi slušnej hodnote 550 kilometrov, avšak pri plnom využití celého výkonu, ak je to vôbec možné, sa drasticky scvrkne na zlomkovú hodnotu. To by však nemal byť až taký problém, ak máte v okolí dostatočne výkonnú nabíjačku. Nevera sa totiž vie z 0 na 80% dobiť behom 22 minút, avšak potrebuje k tomu super výkonnú, 500kW nabíjačku. To, že ide o elektromobil, sa samozrejme vďaka ťažkým batériám prejavilo aj na celkovej hmotnosti. Rimac Nevera totiž aj napriek kompletne karbónovej karosérii váži 2150 kg. Z hľadiska výkonu to samozrejme problém nie je, otázkou je, ako veľmi bude táto hmotnosť citeľná na jazdných vlastnostiach. Na to, aby sa takto šialene výkonné a relatívne ťažké auto spoľahlivo zastavilo, slúžia brzdy Brembo s obrovskými, 390 mm kotúčmi.

Dodajme ešte, že počet vyrobených kusov sa zastaví na čísle 150 a cenovka je rovnako šialená ako parametre. Ak ale máte voľné 2 milióny eur, jeden kus môže byť aj váš.