Renault 5 sa predstavil v Ženeve

Pamätáte si na kultový Renault 5? Malé, ľudové hranaté autíčko by ste v sedemdesiatych rokoch našli v každom kúte Francúzska. Renault sa ho konečne rozhodol oživiť a to v plne elektrickej podobe. Premiéru si odbil na autosalóne v Ženeve, z ktorého vám prinášame vlastnú fotogalériu.

Hranatý dizajn novinky nadväzuje na odkaz svojich predchodcov, avšak s moderným minimalistickým LED svietením a zaslepenou maskou. Skvelým detailom a zároveň funkčnou vychytávkou je indikátor nabitia batérie umiestnený na kapote, ktorý ma podobu svietiaceho čísla 5. Auto pôsobí robustne, vďaka rozšíreným blatníkom a veľkým šesťlúčovými diskom kolies. R5 je o niečo väčší ako Twingo a je úplne prvým modelom postaveným na platfrome AmpR Small.

V základe ho bude poháňať 70 kW motor, silnejšie verzie majú 90 alebo až 110kW. Najmä tá posledná už sľubuje aj celkom slušnú zábavu. V základe dostane R5 batériu s kapacitou 40 kWh a dojazdom okolo 300km. Pre dve výkonnejšie verzie tu ale bude 52kWh  kapacita a dojazd zhruba o sto kilometrov viac. A to je na malé auto už veľmi slušný údaj. Nabíjanie bude prebiehať maximálne 80, respektíve 100 kW.

Kabína R5 kladie dôraz na recyklované a ekologické materiály. Miera ich použitia záleží aj od stupňa výbavy, avšak z recyklovaných zdrojov môže byť aj volant a tapacírovanie. Samotné tvary palubnej dosky sú tiež hranaté a minimalistické, podobne ako exteriér. Nechýba však plne digitálny kokpit ani infotainment so 7″ a 10″ displejmi podľa úrovne výbavy.

Dobrou správou je, že Renault chce R5 predávať ako dostupný malý elektromobil a nie ako imageovú exkluzivitu. Tomu by malo zodpovedať aj nastavenie cien, keďže základná verzia by mala štartovať na sume okolo 25 000 eur a samotný predaj by sa mal začať už o pár týždňov.