Prvá jazda Audi A8: Presun do budúcnosti

Business raňajky v Žiline? To znie naozaj lákavo. Nás na ne pozval miestny predajca značky Audi, firma Galimex. Zima ešte pretrvávala a ranných mínus šestnásť stupňov naznačovalo, že kto sa poriadne obliekol, najviac si zajazdí. Prišli sme sa sem pozrieť na novú generáciu A8 a A8 Long a vypočuť si niečo o použitých technológiách.

Po zoznámení sa s najpodstatnejšími zmenami na aute, prišli na rad spomínané raňajky a registrácia na jazdy. Autá tu boli dohromady tri, takže všetko prebiehalo v pokojnom duchu, dobrej nálade a keďže sa väčšina pozvaných majiteľov aj vzájomne pozná, viedli sa tu dlhé debaty na najrôznejšie témy. Presne takáto atmosféra na akcie patrí, spoznáte nových ľudí, vypočujete si zaujímavé novinky a dokonca si aj s úsmevom na tvári zajazdíte. 

Nám sa podarilo dostať do rúk naftovú, krátku verziu novej A8 práve v čase, keď vykuklo slnko a začalo byť vonku celkom príjemne. Technológie sú v nej prítomné asi všade naokolo a moderný prístup si všimnete hneď pri nastúpení, alebo vystúpení z auta. Dvere sa dovierajú automaticky, s tým sme sa stretli už neraz, no Audi použilo už aj elektronické otváranie, kľučku stačí len jemne pohnúť akoby ste chceli použiť tú klasickú, s tiahlom vo vnútri dverí. Pri jazde sú však technológie trochu podstatnejšie a uznávame, že nová A8 má výborný vzduchový podvozok. Na nerovnostiach sa stále cítite ako na obláčiku, nepokazia to ani veľké disky.

Váš osobný šofér si zase určite bude pochvaľovať natáčanie zadnej nápravy, hlavne pri prechádzaní úzkymi uličkami veľkých miest Európy. Veď sa len pozrite na fotky, priamo na nich vidno natočenie zadných kolies. Nie nadarmo nemecká značka hovorí o tomto aute ako o novej ére Audi. Laserové svetlá, ktoré budú v noci svietiť až do vzdialenosti 600 metrov, či asistent jazdy v kolónach novej generácie, s ktorým do 60 km/h nebudete musieť vôbec dávať pozor na spomalenú dopravu pred vami pridávajú ďalšie body na stranu tejto limuzíny. Chceli by sme s ňou však niekedy absolvovať dlhšiu trasu, možno sa aj odviezť na sedadle prezidenta a potom by sme vám k nej mohli povedať ďaleko viac. Jednoznačne je to veľmi zaujímavé auto, za ktorým sa všetci otáčajú pre jeho nezameniteľný vzhľad. Medzi svojou konkurenciou sa v luxusnej triede určite nestratí.