Porsche 911 Carrera S vs. Okresky

Nedávno vyšla knižka, ktorú musí každý slovensky petrohead vlastniť. Knižka, ktorú nestačí len prelistovať, ale  aj poriadne preštudovať a zažiť… A vyšla v ten správny čas. Žiaľ, žijeme v zvláštnej dobe a cestovanie za hranice je v ostatných mesiacoch výrazne komplikovanejšie. To ale nikomu nebráni, aby si počas zimy naštudoval najkrajšie slovenské okresky a vyskúšal ich hneď ako sa roztopí sneh a začne žiariť jarné slnko…

Je to ešte len pár týždňov čo sa objavila v predaji, a ani my v redakcii sme neodolali si ju hneď prvý deň objednať (jedna došla poštou, jednu sme si boli vziať u autora osobne). Pomerne hrubá knižka, vytlačená na kvalitnom papieri zachytáva reálny stav okresiek u nás doma  na Slovensku.  Žiadne „fejkové“ filtre, ale aj reálne povrchy ciest vrátane výmolov. S tým ale každý jeden z nás aj tak podvedome počíta. Preto sme sa v redakcii nevedeli dočkať, kým príde prvá možnosť vyraziť na cesty, lebo táto kniha nie je o čítaní. Túto knižku je potrebné hlavne zažiť…

Asi niekto tam hore tušil, že sme celú karanténu poslušne poslúchali a netrpezlivo sme celú zimu čakali až sa konečne budeme mať možnosť vybrať tieto cesty osobne otestovať. A prvé predpovede počasia na posledný februárový víkend vyzerali veľmi nádejne. Nádejne vyzerala aj spolupráca s AVIS Prestige, ktorá nám na prvé kilometre sľúbila zapožičať novú Panameru Turbo. Čo sme si už viac len mohli priať, ako otestovať knihu Okresky na Porsche…

Bez toho, aby niekto v AVIS Prestige niečo o našich plánoch tušil, len deň pred odovzdaním auta prišla ponuka zámeny sľúbenej Panamery za Carreru S. Presne to isté auto, ako mali pri písaní knižky zapožičané jej autori. Čo viac sme si už len, okrem pekného počasia, na testovací víkend mohli priať?

Na západnom Slovensku hlásili dážď, tak sme sa rozhodli začať čítať knižku od poslednej strany. Predpoveď počasia pre Banskú Štiavnicu vyzerá priaznivo a rovnako aj na celom južnom území stredného a východného Slovenska je všetko v poriadku. V piatok cestou z Bratislavy sa vrátime na niekoľko úvodných strán knižky. Pezinskú babu máme po ceste a je to pre nás na najlepšia príležitosť sa pred víkendom zoznámiť s Porsche 911 Carrera S v krikľavo zelenej farbe.

Zelená žabka púta pozornosť od prvého okamihu všade, kde sa s ňou objavíme. A rovnako výrazná je aj na fotografiách v knižke, v ktorej už ostane navždy neoddeliteľnou súčasťou. My práve začíname prežívať úplne rovnaký príbeh ako ten, ktorý sa v tejto knižke odohrával počas jej tvorby.

Asi nie je na svete nadšenec áut, ktorý by netúžil aspoň raz v živote vyskúšať 911. A rovnako sme na túto chvíľu dlhé roky čakali aj my. Porsche vytvorilo legendu, po ktorej po celom svete snívajú milióny fanúšikov. A od prvého nasadnutia za jeho volant sme pochopili prečo to tak je. Porsche nie je len nadčasový dizajn, perfektný posed za volantom a kvalitné spracovanie interiéru. Je to hlavne o úžasnej odozve riadenia a podvozku. Na okreskách dáva až neskutočný pocit istoty.

Testovali sme v redakcii už desiatky športových aut, ale asi len ťažko budeme v pamäti hľadať to, ktoré by sa mu vyrovnalo. Na jednej strane dokáže, pri ostrej jazde, vyvolať pocity rovnaké ako Evora, na druhej strane sa pri kľudnej jazde po meste, alebo diaľnici vyrovná komfortom iným pohodlným autám.

Môžeme snívať o Turbe, Turbo S alebo GT3, ale na naše okresky je Carrera S výkonovo ideálna voľba. Vlastne, väčšinu času aj tak budete len hladkať plyn, lebo na kľukatých okreskách ho na podlahu zatlačíte len výnimočne. Ale ľutovať to určite nebudete. Carrera S výborne kopíruje všetky nerovnosti. Tam, kde iné športové autá strácajú kontakt s vozovkou funguje 911 úplne vzorovo. Niekedy máme pocit, ako by bola vyvíjaná a vyrobená práve na naše víkendové výlety po okreskách. 

Ale s 911 nemusíte jazdiť len rýchlo. Na úsekoch, kde je horší povrch, alebo po zime ostal na ceste štrk, sme radi spomalili a užívali si nádherné výhľady na krásnu slovenskú prírodu. Počas nášho testu sme na mnohých úsekoch našli ešte množstvo zasnežených etáp. A práve tu sme ocenili, že v AVIS Prestige obuli na Carreru zimné pneumatiky.

Musíme uznať, že nás milo prekvapilo aké máme u nás doma kvalitné služby. Nemusíte byť milionár, aby ste mohli rovnaký príbeh ako my prežiť aj vy. Nepotrebujete roky šetriť a odkladať peniaze na auto, ktoré ostane navždy v našej vysnívanej garáži, na plagáte, alebo v malej mierke na poličke v detskej izbe, či pracovni. Podobné služby dávajú množstvu z nás možnosť si aspoň na jeden deň, alebo víkend splniť detský sen. A v čase, keď sú uzatvorené hranice si môžete užiť romantiku za volantom aj u nás doma. Za cenu exotickej letenky sa môžete stať pilotom Porsche aj vy. A ak máte na tento rok naplánovanú svadbu, možno práve romantická cesta na 911 z AVIS Prestige v kombinácii s ubytovaním v krásnom kaštieli bude nezabudnuteľným zážitkom nie len pre vás, ale aj pre nastávajúcu alebo nastávajúceho.