Obývačka na kolesách má meno Citroën 19_19

Citroën predstavil koncept 19_19. A vyzerá ako obývačka na kolesách. Klišé, však? Vyzerá ako lietadlo s kolesami. Akurát bez krídel a bez chvosta. Takže vyzerá ako koč. Len bez koní a bez oje. Takže vyzerá ako vozidlo, ktoré má kolesá vysunuté von, aby nerušili vnútorný priestor.

Kolesá pôsobia veľmi úzko, ale opak je pravdou, pneumatiky majú šírku 255 milimetrov. Ale disk má priemer 30 palcov, čo robí dojem úzkeho kolesa. Pneumatiky pre toto auto špeciálne vyvinul Goodyear, lebo nikto iný zatiaľ takéto nič sériovo nevyrába.

Auto využíva elektricky ovládané aktívne tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi, ktoré vytvárajú neuveriteľný komfort jazdy. O komfort sa zaslúžil aj samotný interiér. Predné sedadlá sú takmer ležadlami a vzadu je gauč. Aj vodič si môže oddýchnuť, lebo auto ponúka možnosť autonómnej jazdy. Vtedy sa schová volant a vodič môže zabávať posádku.

Pohon je čisto elektrický. A o aute automobilka hovorí ako o vozidle na dlhé trasy. Tu nám to trochu nesedí. Eektromobil a dlhé trasy? Vlastne áno, veď dojazd je až 800 kilometrov. Batérie majú kapacitu 100 kWh a je možné ich nabíjať indukčne bezdrôtovo.

V aute pracujú dva elektromotory. Spolu majú výkon 340 kW (462 k) a krútiaci moment 800 Nm. Na stovke je tak koncept 19_19 za 5 sekúnd a maximum je 200 kilometrov za hodinu.

Ak by ste chceli vedieť čo znamená označenie, tak to pripomína storočnicu automobilky. Rok 1919 bol rokom vzniku.