Nový Seat Ibiza je miniLeon

Seat predstavil novú generáciu modelu Ibiza. Už piata inkarnácia prichádza s úplne novou koncernovou platformou MQB A0, ktorú neskôr zdedí aj Volkswagen Polo budúcej generácie. Výhodou je väčší rázvor.

Nárast rázvoru je až 95 milimetrov a nový model ponúka až 2564 milimetrov. Na šírku pribudlo dokonca až 86 milimetrov. To znamená väčší vnútorný priestor pre posádku aj vzadu. Pribudlo pár milimetrov aj pri hodnotení výšky nad sedadlom. Batožinový priestor pribral 63 litrov a má až 355 litrov.

Ibiza medzi malé autá vyrazí s možnosťou využiť LEDkové svetlomety. Nebude tu úplne prvenstvo, keďže už ich ponúka Renault Clio. Tvar prednej časti Ibizy sa ponáša na tvar Leonu, ale zozadu sú to naozaj rozdielne autá. Ibiza má menšie zadné svetlá.

Interiér vôbec nie je zložitý, skôr by sa dal nazvať trochu strohým. Časť tlačidiel prevzal dotykový displej, ktorý môže mať uhlopriečku až 8 palcov. Podpora Apple CarPlay, Android Auto, ale aj MirrorLinku je už aktuálne, tak tú ani spomínať netreba.

Spomenúť však treba motory. Základným pilierom benzínovej ponuky bude litrový trojvalec. Na začiatok však iba s prepĺňaním. Bude dosahovať buď 70 kW (95 k), alebo 85 kW (115 k). Ku koncu roka sa má dostaviť aj nový motor 1,5 TSI Evo s 110 kW (150 k).

Naftovú alternatívu zaobstaráva 1,6 TDI. Má buď 59 kW (80 k), 70 kW (95 k), alebo 81 kW (110 k). Okrem manuálnych prevodoviek bude na výber aj z automatov s dvomi spojkami, DSG.

Nám sa nová Ibiza páči. Bude patriť medzi najkrajšie autá v triede. Okrem tradičného vzhľadu ponúkne aj športovejší s označením FR, alebo trochu luxusnejší ako Xcellence.