Titul motor roka získal úplne nový agregát od Fordu, napĺňajúci do bodky motto downsizingu. Po dlhom vývoji, od roku 2005, v centrách v Aachene v Nemecku a v Duntone vo Veľkej Británii vznikla nová trojvalcová pohonná jednotka.
V súťaži sa síce všade propagoval objem 999 cm3, ale reálne to je o jeden menej, iba 998. Zaujímavosťou je, že pôdorys samotného motora bez periférií je menší ako klasický kancelársky papier s veľkosťou A4 (297×210 mm). Štvrtý valec sa do motora nedostal, pretože konštruktéri vypočítali, že ak má valec menej ako dva a pol deci, tak klesá účinnosť.
Dobré tepelné vlastnosti zabezpečuje liatinový blok doplnený hliníkovou hlavou valcov. Chladenie rieši nový systém s dvoma termostatmi. Okrem normálneho je jeden priamo na bloku. Táto kombinácia zabezpečuje rýchle zohriatie.
Zníženie spotreby sa podarilo dosiahnuť aj variabilným olejovým čerpadlom. To pracuje podľa potreby a dokáže sa odpojiť. Je poháňané samostatným gumovým remeňom.
Vibrácie motora má zmierniť dvojhmotový zotrvačník, ktorý nahrádza vyvažovací hriadeľ. Svoj podiel na utlmení má aj rozvodový remeň ponorený v olejovom kúpeli znižujúci trenie a opotrebenie. Ruka v ruke s tým ide veľký interval výmeny. Ten dosahuje až 200 000 kilometrov, kým bežne sa remeň mení okolo 120 000 kilometrov.
Nový motorček sa dostane pod kapotu C-Maxu, Fiesty a nového B-Maxu. Zatiaľ sa dáva do Focusu, kde sme ho mali možnosť aj vyskúšať.
Základ vo Focuse má 74 kW (100 k) s päťstupňovou prevodovkou. Silnejší však odovzdá 92 kW (125 k) a má o stupeň naviac. Do B-Maxu pribudne ešte 88 kW (120 k) S piatimi stupňami. Všetky výkonové verzie majú krútiaci moment 170 Nm s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 200 Nm pomocou funkcie OberBoost.
Plán je vyrábať 1,35 milióna litrových jednotiek ročne. Postupne ešte pribudne atmosférický derivát pre Fiestu a Ka s výkonom 48 kW (65 k), alebo 59 kW (80 k). Šepká sa, že vo vývojovom centre pilne testujú aj extra silnú 132 kW (180 k) alternatívu. Stále sa bavíme o litrovom motore!
Postupne má nahradiť až 50 percent súčasných motorov vo Focuse.
Aký je motor v reálnom svete?
Voči malému motoru sme pristupovali spočiatku skepticky, aj napriek tomu, že vyhral tri kategórie súťaže motor roka. Pri prvej jazde nám zostal iba predchodca nového motora, 1,6 Ti-VCT. Ten už prešiel našim testom a z auta sme boli nadšení, ale motor bol tým slabším bodom auta. Znova nám aj pri prezentácii chýbal pri ňom výraznejší charakter. Neberte to zle, motor ako taký je dobrý, ale akoby mu niečo chýbalo. Preto sme sa tešili na novinku. Z päťdverového hatchbacku sme presadli do EcoBoostu s karosériou kombi. Na hatchi sme dali na testovacom okruhu 7,7 litra, s výkonmi, ktoré neboli až také dychvyrážajúce. Nový EcoBoost však prekvapil vo všetkých aspektoch. Najprv pri studenom štarte má síce chvíľu zvuk ako naftová konkurencia, ale to rýchlo zmizne. Keď sa zohreje, je takmer nehlučný a musíte si kontrolovať prístroje, či vôbec máte naštartované. Prvé plus. Druhé plus môžeme pripísať za zvuk od 3000 otáčok. Žiadne elektromobilové bzučanie, žiadne podivné zvuky, Focus s malým EcoBoostom znie naozaj veľmi dobre. Náročnejší terén v tejto časti testu a o cca 45 kilogramov ťažšia karoséria nesľubovali veľa pri pomyslení na spotrebu. Ale aj tak vyšla o ¾ litra menej ako pri Ti-VCT. Reálne veríme, že by sme sa vedeli dostať pod 6 litrovú hranicu. Svoju úlohu na tom iste zohrala aj šesťstupňová prevodovka. A teraz to najdôležitejšie. Je liter a tri valce dostatočnou pohonnou jednotkou do segmentu C, kam spadá aj Focus? Je. Pocitovo je omnoho lepší ako odchádzajúca jedna-šestka. Pružné zrýchlenie pomáha pri zrýchľovaní a ukazuje motorček v dobrom svetle. Aj výjazdy zo zákrut sú omnoho živšie. Jediným limitujúcim faktorom pri skúške boli 16-palcové disky. Ako sme písali aj v teste, Focus si zaslúži aspoň o palec viac, čo pomáha ovládateľnosti. Na šestnástkach síce auto jazdí stále nadpriemerne, ale v ostrejších zákrutách sa môže stať, že cítite miernu nedotáčavosť, ktorá pri kombi s danými pneumatikami a ľahkým motorom prechádzala do mierneho zametania zadkom.
Verdikt? Motor 1,0 EcoBoost si svoje vavríny v súťaži zaslúžil právom a je plnohodnotnou náhradou atmosférického predchodcu. Naviac sa s ním dá ľahšie dosiahnuť emisná norma EURO VI platná od roku 2014. Nás presvedčil. Viac však uvidíme v teste.