McLaren Elva je hyperšport s hypercenovkou

McLaren prichádza s novým modelom Elva, určeným do slnečného počasia. Prečo? Pretože mu úplne chýba strecha aj čelné sklo. K tomu má viac než 800 koní a to proste v daždi nechcete, jedine že by ste boli samovrah.

Inšpirovaný je pretekárskym modelom Elva M1A zo 60.rokov, ktorému tiež chýbali tieto „zbytočnosti“ ako strecha a čelné sklo. Nová Elva má iba malý deflektor na rozrážanie vzduchu a taktiež tvar karosérie ktorý má zaručiť jeho prúdenie nad hlavami pasažierov. Prilby so štítom teda snáď nebude treba. Karoséria je takmer celá vyrobená z uhlíkových vlákien a jej tvar je veľmi účelný ale zároveň krásny. Funkčný aj estetický dizajn v jednom. Dve turbá, štyri litre objemu a osem valcov produkujú výdatných 804 koní, čo v praxi znamená stovku za menej ako tri sekundy. Na dvestovke je za 6,7 sekundy. Prevodovka má sedem automatickách stupňov a samozrejme pádla pod volantom pre manuálne radenie. To je pre väčšinu bežných áut slušný čas z nuly na stovku. Interiér je taktiež prudko účelný a minimalistický. Používa ale špičkové a kvalitné materiály. Hlavne karbón a kožu. Nechýba infotainment s 8.0″ displejom pre ovládanie väčšiny funkcií. 

Doteraz to bolo super, menej skvelá je ale cenovka. Tá je stanovená na $1 690 000, po prepočte na eurá teda zhruba 1 530 000. Po 399 kusoch, ktoré budú vyrobené, sa ale určite len tak zapráši. K majiteľom sa dostanú zruba o rok, teda na konci budúceho roku 2020.