Mazda CX-60 prichádza s novou RWD platformou

V týchto dňoch prichádza Mazda na trh s novou genráciou SUV CX-60, ktoré bude predávané aj v Európe. Ide zároveň o úplne prvý model značky, ktorý bude dostupný aj ako Plug-In Hybrid.

Nová CX-60 používa platformu Skyactiv Multi Solution Scalable Architecture a spomínaný Plug-In Hybrid bude vôbec prvou motorizáciou uvedenou na trh. Tvoriť ju bude 2.5 litrový benzínový štvorvalec so 141kW/189 koňmi a 261 Nm, ktoré doplní elektromotor so 100kW a 136 koňmi. Kapacita batérie má hodnotu 17,8 kWh a celkový výkon sústavy predstavuje 241kW/323 koní. Dojazd na elektrický pohon by sa mal pohybovať okolo 63km. Táto pohonná sústava samozrejme pracuje s pohonom všetkých štyroch kolies i-Activ AWD, avšak permanentne sú poháňané iba zadné kolesá a predok sa pripája v prípade potreby. Niet divu, že s takouto porciou výkonu je aj pomerne veľké SUV na stovke za 5,8 sekundy. A to aj pri hmotnosti 2070 kg, za ktorú samozrejme môže práve hybridný pohon. Ďalšie motory, ktoré neskôr do ponuky pribudnú, sú šesťvalcové benzíny a dízle, doplnené o 48V mild hybrid technológiu. Všetky motorizácie ale spája úplne nový osemstupňový automat. Kabína je príjemným prekvapením a bez okolkov povieme, že nám svojím minimalizmom a čistou architektúrou pripomína Volvo. V strede na vrchu palubnej dosky je 12.3″ displej infotainmentu a pomerne masívny stredový tunel medzi sedadlami obsahuje malý joystick prevodovky a práve združený otočný ovládač infotainmentu.

Mazda CX 60 nebude úplne lacnou záležitosťou, keďže cena by mala začínať na sume 47 390 Eur, respektíve 52 890 Eur za najdrahšiu výbavu. Tie totiž budú k dispozícií v úrovniach Prime, Exclusive Homura a Takumi. No a to najdôležitejšie je, že bude aj so spomenutým šesťvalcom  a platforma je vyvíjaná ako zadokolková!