Maserati GranCabrio ide do elektrosveta s verziou Folgore

Taliani dizajn vedia a rozhodne vedia vyvolať rozruch aj technickými parametrami. Presne o tom je aj Maserati GranCabrio Folgore, ktoré má byť elektrickou alternatívou ku spaľovacím agregátom. Všetko na papieri vyzerá vynikajúco, jediné, čo do rovnice chýba, je zvuk. Bzučanie nie je to správne, Maserati by malo mať iný prejav, ale možno aj táto verzia má zmysel pre veľa zákazníkov.

Maserati siahlo po klasickej karosérii a vopchalo do nej batériu s tvarom písmena T. Nie je rozložená po celom podvozku, ale je napchatá do tunela stredového a pod zadné sedadlá. Áno, stále aj my počujeme klasické hlášky o tom, že ťažisko išlo bližšie k zemi, ale zaujíma to niekoho? Maserati je o charizme a o vzhľade.

Vzhľad sa síce nemení, ale pohonná sústava áno. Batéria má kapacitu 92,5 kWh, z čoho aj využiteľných 83 kWh. Využíva architektúru s 800 V, čo sa dá pochopiť aj vysokými prípustnosťami a rýchlym nabíjaním. Rekuperácia na chvíľku dosahuje až 400 kW a maximálny nabíjací výkon je 270 kW na kompatibilných nabíjačkách. z 20 na 80% sa Maserati GranCabrio Folgore dostane za 18 minút. Striedavé nabíjanie je zase v znamení výkonu 50 kW.

Výkon troch elektrických motorov je spolu až 900 kW (1 224 k), každý má 300 kW (408 k), ale spomenutá priepustnosť batérie dovoľuje vyhnať výkon celkovo na 610 kW (828 k). Aj tak máte iba 555 kW (755 k) v bežnom jazdení. Maximum znamená stovku za 2,8 sekundy a v prípade kúpy tento istý výkon predstavuje maximálnu rýchlosť 320 km/h. Mám pocit, že pri kabriu to bude o kúštik menej. Ale na plné nabitie stále prejdete 450 km, ak si Taliani nevymýšľajú.

Strecha s elektrickým sklápaním ostáva rovnaká a sklopí sa za 18 sekúnd. Rovnako sa aj natiahne a v interiéri je všetok komfort ako ste zvyknutí. Máte aj fúkanie na krk.

Maserati novým modelom GranCabrio Folgore rozšíri ponuku elektrických vozidiel. Je až prekvapivé, že o Maserati sa rozprávame a hovoríme o ňom ako o značke vyrábajúcej elektrickej vozidla. Ale už má predsa v ponuke Grecale Folgore, ale aj GranCoupe Folgore