Malá revolúcia s evolučnými tvarmi: Dacia Duster

Dacia predstavila nový Land Rover, či skôr Range Rover. Alebo inak, Dacia predstavila nový Jeep. Vážne, toto auto by mohlo niesť aj iné logo ako rumunského výrobcu. Vyzerá až tak dobre. Aspoň zvonka, keďže zvnútra ešte obrázky automobilka nezverejnila.

Už prvá generácia Dusteru bola zásahom do správneho terča, veď Another one drives the Duster. A naozaj ich nie je málo, od roku 2009 Dacia vyrobila až milión kusov bezkonkurenčného auta. Ako bezkonkurenčného? Veď skúste nájsť schopnú štvorkolku za tak málo peňazí. OK, Lada Niva, ale skúste na nej prejsť po diaľnici z Bratislavy až na východ do Trenčína. Na Dustroch sa to dá.

Zahráme sa hru. Zakryte si predný znak a uhádnite automobilku. Okrem Dacie by vám mohol v hlave vyskočiť aj Range Rover Evoque. Skúsme to zozadu. Svetlá sú ako na Jeepe Renegade. Ale ako celok je nová Dacia Duster fakt pekná. Atraktivitu pridáva aj oranžová metla Atacama.

O interiéri ešte veľa nevieme, lebo žiadne fotky automobilka nezverejnila. Ale určite vieme, že nebude mať sedem sedadiel. To nám už pri predstavení Koleosu povedala Orianne Tamburini pri neformálnom interview v Helsinkách.

Je predpoklad, že pod kapotou budú niektoré motory zo súčasnej generácie Dusteru. O voľbe štvorkolky a dvojkolky nepochybujeme, rovnako ako o šesťstupňovom manuále a príplatkovom EDCčku. Taktiež je veľká pravdepodobnosť, že pod kapotou bude 1,2 TCe s 92 kW (125 k) a 1,5 dCi s 80 kW (109 k).

Teoreticky by sme sa mohli dočkať, pri Dacii po prvýkrát na našom trhu, aj automatickej klímy. Už teraz sa tešíme!

Interiér Dusteru z roku 2013

Interiér Dusteru z roku 2017

Prvá generácia po facelifte