Lada Niva oslavuje 40 rokov, je stále retro

Lada už Nivu vyrába od nepamäti. Teda od pamäti, presnejšie od roku 1977. Vtedy, piateho apríla vyšla z fabriky prvá Niva, či skôr VAZ 2121. Už od začiatku má permanentný pohon všetkých kolies, nezávislé zavesenie predných kolies, či predné kotúčové brzdy.

V súčasnosti nie je trojdverová verzia jedinou dostupnou, existuje aj päťdverová a pick-up, ktoré si môžete pozrieť v Brne v CanoCar.

Nová verzia bude výročná, označená ako 40th Anniversary. Už od roku 2014 to nie je Niva, ale iba 4×4. Vraj má byť v ponuke do roku 2019, kedy ju nahradí niečo, čo bude príbuzné s Daciou Duster. Limitka bude mať produkciu obmedzenú na 1977 kusov. Každý z kusov bude individuálne označený číslom na štítku.

Niektoré kusy budú mať maskáčové lakovanie, ako odkaz na pôvodné auto. Ale nebude to, samozrejme, iba jediná farba. Dostupná bude béžová, červená, biela, terakotová a sivo-modrá. Nárazníky budú čierne.

Vnútri bude veľa červeno-oranžových prvkov na prístrojoch pred vodičom. Sú modernejšie ako, povedzme, že 10 rokov dozadu. Na volante bude ekokoža. Nápad zaujímavý, ale z dlhodobého hľadiska nemusí byť práve pozitívny, lebo ekokoža vie praskať a rozpadnúť sa, naviac ak bude často vystavovaná potu, čo môže byť pri niektorých terénnych situáciách celkom reálny jav.