Ineos predstavil menší Fusilier, bude elektrický, takmer

Automobilka Ineos pripravila modelu Grenadier do ponuky súrodenca. Je ním model Fusilier, ktorý bude menší, ale na rovnakej platforme a bude mať takmer celkom elektrický pohon. Ale aj tu bude jedna výnimka, ktorá bola v histórii použitá len niekoľkokrát.

Ineos Fusilier využíva rovnakú skateboardovú platformu ako veľký Grenadier a umiestňuje na nej elektrickú sústavu. Nové vozidlo je ale menšie a kompaktnejšie, čo svedčí o vizuále, teda o zmenšenej šírke a výške. Základné línie ale výrobca nechal a hranaté SUV musí mať vytŕčajúce blatníky. Možno dokonca tento nový čin vyzerá lepšie ako v pôvodný Grenadier.

O výkonoch, usporiadaní, alebo kapacite batérie zatiaľ reč nie je. Preto je ťažké odhadnúť čo spraví dojazd. Ale každému musí byť jasné, že dojazd sa bude zmenšovať s pribúdajúcimi terénnymi prejazdami. Ineos si zachováva priechodnosť, ale zaujímavý je aj štýl pohonu.

Vieme teda, že auto bude elektrické, ale bude mať na palube aj spaľovací motor, ktorý bude fungovať ako predlžovač dojazdu. Zdá sa vám to povedomé? Takto to mal aj model BMW i3. A je to celkom logické. Keď uviaznete mimo spevnenej cesty, tak je jednoduchšie doviezť kanister paliva ako naťahovať predlžovačku, prípadne riešiť rôzne elektrocentrály.

Ineos ale jedným dychom dodáva, že už vyvinul aj vodíkovú technológiu, ktorá by v tomto prípade dávala extrémne veľký zmysel. Ale má to jeden háčik. Vodíková technológia ešte ani zďaleka nie je tak rozvinutá v oblasti infraštruktúry, aby mohlo byť zaujímavé nasadiť ju do bežného sveta.

Šéf automobilky Ineos povedal o modeli Fusilier, že je jedným z prvých modelov svedčiacich o postupnej dearbonizácii. Je to auto, ktoré je vhodné na kratšie výlety, alebo na mestské presuny. Je pravda, že pôsobí tak štýlovo, že sa kľudne môže stať náhradou za mestské SUV, ktoré plnia úlohu rozvozu detí po krúžkoch a podobne.