Gratulujeme značke Cupra, oslavuje päťvalcovým Formentorom

Je to tu! To, o čom sa najskôr šepkalo, potom to bolo také, že oficiálne nepotvrdené, ale veľmi pravdepodobné, je realitou. Cupra, športová značka, ktorá oslavuje tri roky, má novú verziu svojho vlastného modelu Formentor. V ponuke pribudol konečne plug-in hybrid s 1,4 TSI a elektromotorom! Má predsa rovnaký systém ako aj Cupra Leon. A ten bol… Dobre, reálne, oslava je formou predstavenia vrcholu ponuky.

Do Formentoru VZ5 sa nasťahoval radový päťvalec s objemom 2,5 litra. Je to presne ten istý motor, ktorý už funguje v modeloch Audi, napríklad RS Q3 a TT RS. Ale oproti týmto modelom má Formentor znížený výkon. Miesto 294 kW (400 k) má iba 287 kW (390 k). Ale krútiaci moment 480 Nm je rovnaký. Formentor kombinuje tento motor so sedemstupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami a pohonom všetkých kolies. Máme pocit, že bude megarýchly.

Na stovku sa má dostať za 4,2 sekundy. Na prekvapenie je to o 0,3 sekundy rýchlejšie ako sa na túto rýchlosť dostane RS Q3. Ak sa pýtate na maximálnu rýchlosť, tak tá je obmedzená na 250 kilometrov za hodinu, ako je to zvykom. Ale chcete reálne ísť rýchlejšie v crossovere? Not sure.

Formentor VZ5 je o 10 milimetrov bližšie k zemi dokonca aj ako verzia Veloz, ktorá bola doteraz tou najvýkonnejšou. VZ5 stojí na dvadsaťpalcových zliatinových diskoch, ktoré budú exkluzívne práve pre päťvalec. Za nimi sú vpredu šesťpiestikové strmene bŕzd s priemerom 18 palcov. Takže zimné osemnástky tam nenatrepe nikto. Vzadu sa dá vrcholná verzia rozoznať podľa špecifického rozloženia koncoviek výfuku.

Cupra vyrobí 7 000 kusov takéhoto Formentoru. Odhad je, že bude stáť okolo 60-tisíc. Veľa? Stále takmer o 15-tisíc menej ako Audi RS Q3.