Ghost sa ukázal na Slovensku, oficiálne

Minulý týždeň sa oficiálne ukázal Rolls-Royce Ghost na Slovensku hneď počas dvoch príležitostí. Jednou bolo oficiálne predstavenie a druhou výstava v múzeu Danubiana. A hneď na úvod treba povedať, že Ghost je masívny a rešpekt budiaci kus auta.

V prvom rade, dizajnový jazyk, ktorý Rolls-Royce použil má názov Post Opulent. Ten charakterizuje viac striedmosť ako okázalosť tvarov. A presne tak je aj Ghost. Všetky línie navzájom ladia a pri pohľade nechávajú trochu mozog pracovať. Na predstavení samotnom sa ukázal Ghost vo verzii Extended, ktorá je ešte o 170 milimetrov dlhšia.

Všetko prírastok dĺžky je v priestore pre pasažierov vzadu. To znamená kráľovské miesto na nohy. Ghost Extended je určený len pre štyroch ľudí, čiže druhý rad má len dve plne nastaviteľné sedadlá. V tomto prípade sa tiež dá auto označiť ako 2+2, lebo tí vzadu majú omnoho viac priestoru ako tí vpredu.

Línie auta si zachováva aj predĺžená verzia, ktorá dostala dlhšie dvere a masívnejšie časti karosérie okolo zadných dverí. To však znamená, že si niekto ani nemusí všimnúť, že sa niečo s dĺžkou udialo, pokiaľ nemá priame porovnanie. Nový Ghost je postavený na hliníkovom priestorovom ráme, čo znižuje hmotnosť a má pohon a riadenie všetkých kolies kvôli obratnosti.

Pod kapotou je motor V12 s tradičným objemom 6,75 litra dopovaným dvomi turbami. Dosahuje výkon 420 kW (571 k) a krútiaci moment 850 Nm. A pritom je tichý a kultivovaný ako sa na Rolls-Royce patrí.

V jednom čase ponúkala automobilka podsvietenú sošku Spirit of Ecstasy, ale to zatrhli rovnaké pravidlá, ktoré určujú aj emisie motorov. Európska legislatíva zakázala podsvietenú sošku, tak Ghost ponúkne podsvietenie prednej masky, mriežky chladiča Panthenon.

Vnútri je toho zaujímavého naozaj veľa, ale až brutálny cit pre detail vidno na obložení prístrojovej dosky. Pred spolujazdcom vpredu je decentný nápis Ghost a okolo neho 850 podsvietených hviezd. Šepká sa, že navrhnutie a vytvorenie tohto kusu obloženia trvalo 10-tisíc hodín.

„Uvedenie nového modelu Ghost prináša aj úplne nové moderné ponímanie sveta luxusu,“ uviedol Frank Tiemann, riaditeľ pre korporátnu komunikáciu pre Strednú a Východnú Európu spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars, pričom ďalej dodal: „Akonáhle sme odhalili nový model vozidla Ghost, okamžite sa stal vlajkovou loďou nového post-opulentného sveta luxusu.“