Finalisti ankety Auto roka 2013

Každý rok tá istá blamáž. Športové auto nevyhralo titul Auto roka už pekne dlho. Naposledy to hádam bolo Porsche 928 a odvtedy už ubudlo poriadne veľa ľadovcov. Tento rok to ale môže byť ináč a po hybridných a elektrických povozoch by sa mohlo Autom roka stať niečo pikantnejšie.

Porota hodnotiaca autá je zložená z 59 motoristických novinárov, ktorí berú na zreteľ viacero faktorov. A väčšinou zlých. Všetky poriadne autá sa nemôžu zúčastniť, lebo sa ich v predchádzajúcom roku predá menej ako 5000 kusov. Takže zbohom Ferrari F12.

Všetkým poctivým športiakom dáva kliniec do truhly filozofia, ktorú si porotcovia zvolili. Hodnota za peniaze a technické inovácie? To asi ani SRT Viper sa do výberu nedostane.

Kto tam teda je?

Ford B-Max

Malé MPV okrem nízkych emisií disponuje fantastickým prvkom. Áno, je to bezstĺpiková konštrukcia dverí. Tá je famózna, ako sme sa o tom presvedčili v teste.

Hyundai i30

Brat novej Kie C´eed vyzerá lepšie ako predchodca, ale treba mu, teda podľa nás, tú drahšiu prednú masku, aby vyzeral lepšie. Viac info tu.

Mercedes triedy A

Áčko už nie je ten malý van. Je to konkurent Golfu ako má byť. Predokolka, famózne jazdné vlastnosti. A spoľahlivý motor od Renaultu. Viac detailov v samostatnom článku tu.

Peugeot 208

Technické inovácie? Prístroje nad malým volantom, ktorý je ešte menší ako vo Ferrari 458 Italia. Taká kombinácia pomáha najmä menším slečnám a paniam. Detaily o najzaujímavejšej verzii GTI tu.

Renault Clio

Nové Clio vyzerá fantasticky. Ale RS bude mať automat a 1,6 turbo. Ináč mu asi nemáme veľmi čo vyčítať. Informácie o aute tu a galéria zo slovenského predstavenia tu.

Subaru BRZ/Toyota GT-86

Toyobaru je náš favorit. Aj keď sa o Toyote hovorí ako o béžovej automobilke, toto auto ukázalo, že dokáže spraviť aj niečo zábavné. Detailnejší popis dvojičiek tu.

Volkswagen Golf

Je to sedmička alebo šestka, či päťka? Golfy sa veľmi nemenia. To je ich základná stratégia. Takže konzervatívni zákazníci majú stále to isté na čo sú zvyknutí. Viac informácií tu.

Volvo V40

Ďalší nový konurent Golfu, ktorý ide cestou starého názvu na inom koncepte auta. Podobne ako Áčko od Mercedesu. Namiesto kombi je V40 hatchback. A veľmi pekný. Aj bezpečnosťou tradične vyniká, informácie tu.