Fiat nahradí Lineu novým modelom Aegea

Nové auto máva väčšinou meno predchodcu. Len Fiat sa rozhodol inak. Je teraz na koni, veď má okrem iného aj americký koncern Chrysler. Ale nie o tom sme chceli. Po predstavení nového modelu, ktorý je naozaj pekný trochu zostáva rozum stáť nad názvom.

Sedan kedysi automobilka volala Linea. Teraz sa bude volať Aegea. To zas bude odborníkov na výslovnosť. My myslíme, že inšpiráciou bolo Egejské more, ale aj tak označenie znie divoko. Tvary však už nie sú neharmonické ako pri predchodcovi. Normálne vyzerá dobre!

Nový sedan sa bude vyrábať v tureckej Burse a odtiaľ poputuje do 40 krajín sveta. Aegea sa s dĺžkou 4,5 metra, širkou 1,78 a rázvorom 2,64 metra má porovnávať s Daciou Logan, či Škodou Rapid. Tomu zodpovedá aj objem kufra 510 litrov.

Na výber budú dva benzínové a dva naftové motory s výkonmi od 70 kW (95 k) po 88 kW (120 k). Najúspornejší diesel si vystačí so štyrmi litrami na sto kilometrov.

Interiér je tradične tvarovaný, podľa toho, čo diktujú ostatné modely od Talianov. V ponuke je 5-palcový dotykový displej s navigáciou TomTom, Bluetooth, čítačkou textov, či možnosťou pripojenia USB, AUX, či iPodu. Ale iba 5 palcov? To sme rozmaznaní, alebo je displej tak priemerne veľký?

Komu ešte pripomína Dodge Dart?