Elektrický Saab sa podaril aj napriek financiám

Šepká sa to, hovorí sa to a bolo to aj celkom zrejmé už od začiatku. Saab aj v novej reinkarnácii, ako NEVS začína postupne prestávať ešte pred samotným začiatkom. Jednoducho sa šíri poplašná informácia, že sú tam, odkiaľ nie je cesty naspäť, alebo je veľmi zložitá.

A preto treba vytiahnuť niečo hmatateľné, nejaký dôkaz toho, že sa len nezašívajú. No, tak NEVS, čiže National Electric Vehicle Sweden konečne ukázala to, čo čakali viacerí. Tým husárskym kúskom je model 9-3 EV, zatiaľ ako prototyp.

V stručnosti, recept bol veľmi jednoduchý. NEVS zobral Saab 9-3 Sport Sedan a vyhodil všetko, čo zaváňalo mŕtvymi dinosaurami na ktoré pôsobil tlak pár desiatok tisíc rokov. Miesto týchto vnútorností narval dovnútra elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) a hromadu Li-Ion batérií.

Elektromotor rozbehne 9-3 EV na stovku za 10 sekúnd, maximum má 120 km/h a na jedno nabitie dá, v ideálnych podmienkach, až 200 kilometrov. Batérie sú naviac pod podlahou, takže interiér a batožinový priestor ostali nezmenené. A keďže sú vzadu, tak je rozdelenie hmotnosti skoro presne 50:50.

No, takže už len presvedčiť všetkých, nech ešte chvíľu so svojimi pohľadávkami počkajú a začať vyrábať. Ale súdiac podľa profesionálnych fotiek, ktoré prezentujú to nebude také ľahké. Dúfame, že to nebolo fotené ajfonom, či androidovým monštrom.

Saab 9-3 EV 01

Saab 9-3 EV 02