Dacia kombi predsalen bude! Ale bude sa volať Jogger a bude mať terénne črty

Keď Dacia predstavila model Sandero tretej generácie, teda spolu s Loganom, tak vyšla správa, že kombi nebude. A to celkom zarmútilo nejedného majiteľa predchádzajúcej generácie modelov. Lebo za málo peňazí prichádzalo veľa všetkého. Tí, ktorí smútili už nemusia, Dacia ukázala model Jogger.

Nové kombi je vlastne akousi verziou Sandera Stepway, ktorá má väčšiu karosériu a tvári sa ako SUV. Kombinácia kombi a SUV ponúkne možnosť voľby piatich a siedmich miest. Vlastne má ponúknuť najlepšiu kombináciu ceny a obývateľnosti na trhu. Len odkiaľ Dacia prišla na ten názov? Jogger má vyvolať okamžite myšlienky na šport, prírodu a pozitívnu energiu.

Rázvor nového auta je celkom extrémnych 2897 milimetrov a celková dĺžka 4547 milimetrov ho pasujú na najväčšie auto, ktoré automobilka aktuálne ponúka. Predná časť je teda jasná, v zadnej časti sú vertikálne umiestnené svetlomety v stĺpikoch karosérie.

Vnútri je naozaj priestor pre siedmich. Je znova jasné odkiaľ Jogger vzal palubnú dosku. Je predsa totožná so Sanderom a Loganom. A to je len dobré. Vo vyšších stupňoch výbavy má látkový pás vertikálne po celej šírke, čo pocitovo posúva kvalitu spracovania hore. Jogger tiež využije rovnaké informačno-zábavné systémy. Oplatí sa tak priplatiť za verziu s displejom, lebo má bezdrôtové zrkadlenie telefónov.

V treťom rade sedadiel má každý samostatné sedadlo a samostatné odklopné okienko. To môže byť dôležité, keďže klimatizácia je len jednozónová. Sedadlá v poslednom rade sú sklopné na polovicu, v predposlednom je rozdelenie tretina/dve tretiny. Objem batožinového priestoru je pri siedmich sedadlách 160 litrov (po sklopení 565 litrov) a pri piatich až 708 litrov.

Tak ako Sandero bude mať aj Jogger rôzne asistenčné systémy. Ale zaujímavé je, že bude mať najvýkonnejšiu verziu litrového TCe, ktorú Dacia montuje. TCe na benzín bude mať až 81 kW (110 k) za cenu priameho vstrekovania. Krútiaci moment dosahuje 200 Nm. Klasickou verziou s nepriamym vstrekovaním bude tá s pohonom na LPG, TCe 100 má v nej o 7 kW (10 k) menej. Ale aj tu má LPG nádrž objem 40 litrov a stále ostáva 50-litrová nádrž na benzín.

Na našom trhu môžeme očakávať tento model na jar 2022 a základná cena bude pod 15-tisícmi eur.