Cupra s faceliftovanou Atecou aj úplne novým Formentorom

Športová značka Seatu, teda Cupra, má aktuálne v rukáve hneď dve horúce novinky.

Tá zásadnejšia sa volá Formentor a ide o úplne prvý model, ktorý je dielom značky Cupra a nemá teda bežnú podobu v potfóliu Seatu. Pôvodne sa mal predstaviť už v Ženeve. Ide o poriadne ostrý crossover s výkonom až 228kW/306 koní, ktoré produkuje dvojlitrový turbobenzín. Slabšou a hospodárnejšou verziou je plug-in hybrid s kombinovaným výkonom 180kW/241 koní, čo tiež nie je málo. Objem je v tomto prípade 1.4 litra. Obe verzie majú sedemstupňpový automat DCT a pohon štyroch kolies. Treba uznať, že aj dizajn sa mimoriadne vydaril. Matná šedá farba, štvorica výfukov, difúzor vzadu a veľké prívody vzduchu na prednej maske sú omnoho agresívnejšie, než je zvykom u sériových Seatov. A aj tiez zväčša vyzerajú dosť dynamicky. Skvelou správou je, že Formentor by sa mal do predaja aj u nás dostať už na jeseň.

Druhou novinkou je model Ateca Cupra, ktorá vychádza z kompaktného SUV. V tomto prípade sa jedná ale iba o facelfit, keďže tento model už sa úspešne predáva. Zmeny sú najmä kozmetické a badateľné napríklad v prednej časti, kde Ateca dostala inovované Full LED svetlomety a nárazník s hmlovkami. Väčšia je taktiež maska a vlastne celkový pohľad spredu je ešte agresívnejší. V zadnej časti nenastali takmer žiadne zmeny, čo sa dá povedať aj o motore. Zostáva tu rovnaký dvojliter s veľmi slušným stádom 221kW/300 koní poháňajúci všetky štyri kolesá cez sedemstupňové DCT, ako v prípade Formentoru. Vnútri čaká nový 10,25″ digitálny prístrojový panel a 9,2″ dotykový displej s konektivitou pre Apple aj Android. USB porty sú nového typu C. 

K tomuto faceliftovanému modelu zatiaľ nie je dostupný cenník ani presná dostupnosť. Zaujímavosť na záver – aj Ateca Cupra sa bude vyrábať v českej fabrike v Kvasinách.