Cupra El-Born je plne elektrický hothatch

Názov El-Born znie veľmi tajomne a kľudne si ho môžeme vyložiť ako „elektricky zrodený“, čo v tomto prípade dokonale sedí. Hovoríme o novom a úplne prvom elektrickom vozidle od Cupry, teda športovej divízie Seatu.

Toto auto sa v podobe konceptu predstavilo už na jar, avšak jeho konečná sériová podoba bola odhalená práve teraz. Novinka jazdí na podvozokvej platforme MEB a bude sa vyrábať vo fabrike v nemeckom Zwickau. Oproti konceptu sa karoséria líši napríklad čierno-zlatými kolesami, zmenenou prednou maskou či maísvnejšími prahmi. Interiér je vskutku minimalistický a dominujú mu dva displeje. Výborne vyzerajú aj hlboké sedadlá. Fakt, že to Cupra myslí s ekológiou vážne, dokazujú materiály použité v kabíne. Väčšina z nich je totiž vhodná na recykláciu. Veľkostne by inak malo auto byť o kúsok menšie ako nový Leon.

O pohon sa bude starať elektromotor poháňaný 77 kWh batériou, ktorá by mala zabezpečiť dojazd 500km. To už je slušný údaj a El-Born by tak mohol byť použiteľný aj na dlhšie trasy. Zrýchlenie z 0 na 50 km/h za 2,9 sekudny svedčí o veľmi svižnej dynamike a pri šprinte zo semaforov tak bude mať iba veľmi málo konkurentov. Auto by malo tiež byť vybavené sofistikovaným podvozkom Dynamic Chassis Control. O zábavu za volantom by sme sa teda báť nemali. 

Presný termín predaja a ani cena zatiaľ známe nie sú, predbežne sa ale hovorí o roku 2021.