BMW predĺži X5 exkluzívne pre čínsky trh

Čínsky trh je zjavne veľmi špecifický, pretože veľa automobiliek ponúka predĺžené verzie svojich obľúbených modelov. A presne takýto osud postihne aj BMW X5. Dostane výrazné predĺženie. Prečo by malo BMW predlžovať X5, keď je v ponuke X7? Jednoduché, pretože je dopyt a Čína si pýta práve takéto vozidlá.

Veď aj trojka tam má predĺženie a je veľká ako päťka, tak prečo by X5 neatakovala veľkosť X7 po tomto predĺžení? Nová verzia určená exkluzívne pre čínsky trh bude mať označenie Li, podobne ako ostatné predĺžené benzínové modely. V reále je však dôležitejšie to, čo sa udialo pri predlžovaní auta. Nie, kufor nie je väčší, ale výrazne sa zväčšil rázvor osi kolies. Tu pribudlo až 130 milimetrov. Všetok pridaný priestor sa pretavil, samozrejme, do miest, kde zadní pasažieri dávajú nohy. Predĺženie je viditeľné aj na zadných dverách vozidla. Sú omnoho dlhšie, ale toto vylepšenie vyzerá prirodzene a nie je násilné.

Špeciálne predĺžená X5 má aj výbavu, ktorá je pre väčšie vozidlo špecifická. Zadné sedadlá sú skôr kreslami a majú 4 prídavné stupne sklonu. Do štandardnej výbavy sa dostala aj panoramatická strecha. Komfort však ešte viac zlepší správa, že v základnej výbave niektorých verzií bude aj dvojnápravové vzduchové pruženie, ktoré pri krátkych modeloch v základe rozhodne nie je.

BMW sľubuje, že táto upravená vzduchová technológia zabezpečí automatické vyrovnávanie svetlej výšky a prípadné zdvihnutie v nepriaznivých podmienkach. X-päťka s predĺžením bude v ponuke ako X5 xDrive30Li a X5 xDrive40Li. Slabšia verzia bude mať dvojlitrový štvorvalec a výkonnejšia ponúkne prepĺňaný šesťvalec objemom tri litre. V oboch prípadoch bude motor spojený s osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorú všetci dobre poznajú.

Nové predĺžené BMW X5 Li bude vyrábať joint venture BMW Brillance Automotive Dadong v čínskom Shenyangu. Mimo Číny sa predĺžené SUV nepozrie. Zvyšok sveta bude mať autá vznikajúce vo fabrike v americkom Spartanburgu, v Južnej Karolíne.