Bentayga Speed Space Edition: Keď Bentley odpisuje od Cupry

Bentley ukázal novú verziu svojho SUV Bentayga. Najvýkonnejšia alternatíva Speed, ktorá je v ponuke, dostane novú edíciu Space Edition. Má vyzerať ako meteorit, ale poriadne luxusný meteorit a zrejme nejde vyhubiť dinosaurov, na to je pár miliónov rokov po termíne.

Mulliner, divízia Bentley, ktorá je zodpovedná za personalizáciu ktoréhokoľvek modelu, ukázala nový špeciálny kúsok. Vznikne len jeden jediný a objednal si ho zákazník cez floridský showroom Bentley Orlando. Zovňajšok modelu je lakovaný farbou Cypress, ktorá má evokovať povrch mesiaca. Okrúhle svetla sú potom asi krátery. Farba je reálne tmavá sivá metalíza, ktorá na slnku dáva zelené odlesky.

To, čím sa ponáša nová vesmírna Bentayga na modely Cupra je oranžovo–medený povrch v spodnej časti nárazníkov a prahov. Tento prvok charakteristický pre športovú odnož SEATu si teda našiel cestu aj na luxusnejšieho a drahšieho koncernového príbuzného.

Bentayge Space Edition ukazuje výhody za čiernych chrómových prvkov, čiže mesačný, či skôr vesmírny vzhľad nič neruší. Do interiéru sa nasťahoval nový druh panelov Galaxy Stone, ktorý je nielen na dverách, ale aj na prístroje doske. Aj do interiéru sa dostali oranžové tóny, sú predsa na volante, v spodnej časti, na radiacej páky a jedna línia sa ťahá okolo celého obloženia. Čalúnenie má dva odtiene, ktoré sa volajú Beluga a Porpoise. Do oranžovej farby sa odelo aj logo Bentley na každom operadle. O tom, že toto je naozaj špeciálny kus modelu Bentayga informuje už nástupná lišta na prahoch. Tá ukazuje celý solárny systém, ktorý vonkoncom nemá ploché planéty.

Do vesmíru tento Speed nepoletí, budem mať stále rovnaký 6-liter W12 s dvoma turbami a výkonom 467 kW (635 k). Motor W12 ponúka masívny krútiaci moment 900 Newton metrov, čo znamená, že na stovke je vesmírna verzia Bentaygy za 3,9 s.

Bentayga je jedným z najpopulárnejších modelov Bentley v histórii a automobilka rozšíri onedlho ponuku o verziu s dlhým rázvorom. Tento predĺžený kus by sa mal na trhu objaviť už koncom tohto roka.