Aston Martin povezie aj dvadsiateho piateho Bonda

Filmy o agentovi Britskej tajnej služby, 007 – Bond, James Bond, sú vo filmotékach už od roku 1962, kedy prvý krát sfilmovali knihu Iana Flaminga, Dr.No. Odvtedy sme agenta s povolením zabíjať videli 24 krát, naposledy v 2015. Bolo už len otázkou času, kedy príde film s poradovým číslom 25, jeho premiéra je naplánovaná na nasledujúci rok 2020. Natáčanie je v plnom prúde a tak aj informácie o neodmysliteľnom spoločníkovi agenta už uzreli svetlo sveta. Reč je, samozrejme, o superautách, na ktorých Bond prenasleduje zloduchov a dokáže prekonať aj tie najzložitejšie situácie.

Od 60-tych rokov upravil Q pre agenta širokú škálu vozidiel, keďže väčšinou každé skončí dosť zdemolovné. Históriu začína písať Sunbeam Alpine Mk. II z roku 1960 z prvej Bondovky so Seanom Connerym. Na filmovom plátne sa objavili aj značky Bentley, Toyota, Ford Mustang, Chevrolet, Lotus, Rolls – Royce, Mercedes-Benz, Maserati, niekoľko krát aj BMW, Jaguar, Land Rover, Ferrari, dokonca Fiat a Alfa Romeo a mnoho ďalších v krátkych sekvenciách. Najčastejším a najvýraznejším prostriedkom pre zvyšovanie adrenalínu je však značka Aston Martin. Model DB5 sa stal typickým pre Bonda a v rôznych úpravách sme ho videli vo viacerých filmoch. Objavil sa aj DBS V8, neskôr DBS V8 Vantage ale aj kabriolet Volante, verzia s impozantným motorom V12 Vanquish. Tvorcovia spravili aj pár kamufláží, v Casino Royale bol Aston Martin označený ako DBS V12, v skutočnosti to však bol DBR9. V poslednom filme Bond dostal model DB10, v tom čase ešte len ako koncept.

Keďže po 58 rokoch sa nielen zo samotného filmu, ale aj z vozidiel, ktoré agent šoféruje, stali kultové ikony, všetci dychtivo očakávajú, čo bude ďalej. Špekulácií bolo mnoho, nechýbala medzi nimi ani informácia o Bondovom elektro automobile Rapide E, čo je síce krásny model, no bez zvuku spaľovacieho motora to akosi nie je ono. No keďže všetko, čo je elektro, je momentálne trendy, bol tu tento predpoklad, ten ale našťastie vyvrátila oficiálna správa pri príležitosti návštevy korunného princa Charlesa priamo v Aston Martin, kde sa stretli aj s aktuálnym predstaviteľom 007, Danielom Craigom. Mohutný Land Rover zo Spectre ostáva, no hlavným lákadlom a Bondovým superautom bude Aston Martin Valhalla s motorom uprostred. Keďže ide v podstate o jubilejnú bondovku, aj zloženie vozového parku pri jednom Astone nekončí. Ďalší do garáže technického oddelenia pod vedením Q pribudne Series II V8 Vantage. Bond 25, čo je stále jediný známy názov pripravovaného filmu, prelomí pomyselnú hranicu, kedy Aston Martin vozí agenta už viac ako v polovici filmov.

Natáčanie aj technické detaily sú prísne stráženým tajomstvom, čím tvorcovia udržujú medzi fanúšikmi napätie z výsledku. Fotografií tak k dispozícií nie je mnoho, no aspoň návšteva Britskej šľachty v automobilke nám umožnila krátky pohľad do agentovho vozového parku.