24 hodinovka na Nürburgringu odhalila nové Mini

Aj keď nadchádzajúca verzia Mini John Cooper Works GP 2020 sa samotného závodu nezúčastnila, legendárny a obávaný okruh v Nemecku, ktorý je merítkom výkonu a agility viac či menej športových vozidiel už desaťročia, sa počas nedávneho 24 hodinového preteku 2019 stal aj prezentačným priestorom práve tomuto modelu.

Už nejaký čas práve na okruhu Nürburgring, známy tiež ako „zelené peklo“, podľa všadeprítomného lesa naokolo, ktorý vytvára špecifické a veľmi rýchlo sa meniace mikroklimatické podmienky, vylepšujú a dolaďujú športovo ladené Mini pre rok 2020. Uplynulý víkend, 22. júna 2019, odštartovali továrenské tímy náročný závod trvajúci celých 24 hodín, inžinieri Britskej značky (aj keď patriacej Nemeckému BMW) prerušili testy a ukázali, čo sa im doteraz podarilo vyladiť. Výsledok stojí za to, no keď si uvedomíme, že vývoj ešte neskončil, napätie, ako bude jazdiť finálny produkt stúpa. Model, z ktorého vychádza, zdolal obávaný okruh za 8 minút a 23 sekúnd. Verzia Works GP 2020 to zvláda za menej ako 8 minút a stále to nie je konečný výsledok.

 

 

Na prvý pohľad to nie je len také imidžové autíčko slúžiace slečne navštevujúcej všakovaké kliniky „prirodzenej krásy“.  Nápadné svetlá dokopy tvoriace Britskú vlajku síce zostali, no v kontexte s impozantným spojlerom nad zadným oknom, ktoré je funkčné a nevyhnutné, ich extravagancia zaniká. Dvojica výfukov umiestnená centrálne v zadnom nárazníka produkuje symfóniu hodnú kvalitného vozidla. Ani spredu to nie je len také obyčajné Mini, predný nárazník má integrovaný spojler zabezpečujúci stabilitu, ten pokračuje lemom blatníkov, ešte výraznejšie sú vytiahnuté zadné. Veľké zliatinové kolesá po okruhu roztáča štvorvalec podporený technológiou dvojitého turba Mini TwinPower Turbo Technology, ktorý dokáže vyprodukovať výkon 220 kW (300 koní).

Pri prezentácií však nové Mini John Cooper Works GP 2020 nebolo osamelé, spoločnosť mu robili dvaja parťáci, predchodca a tiež model z roku 2006 Mini Cooper S s úpravou John Cooper Works GP Kit. Predstavenie to bolo impozantné a určite nie sme jediní, čo netrpezlivo očakávame finálny výsledok pokračujúceho vývoja Works GP pre rok 2020.