Minulý rok, 11. septembra, sa konala veľká cena Talianska na okruhu Monza. Alfa Romeo vtedy oslovilo pár perspektívnych majiteľov, ktorí by si mohli objednať dovtedy nevídaný model 33 Stradale. A aj si ho objednali, lebo automobilka vypredala všetky kusy. Teraz ukazuje ako toto špeciálne auto vyzerá.
Poďme sa však pozrieť trochu do histórie. Nový model 33 Stradale neodkazuje na predchodcu z roku 2010, ktorý bol vlastne Alfa Romeo 8C Competizione, lebo to malo úplne komplet inú formu usporiadania prvkov pohonu. Toto je skôr čistá línia do šesťdesiatych rokov ku rovnomennému modelu. Nová generácia však bude o niečo menej exkluzívna. Kým v šesťdesiatych rokoch vzniklo 18 kusov, teraz vznikne… Hádajte… Až 33 kusov! To nič nemení na fakte, že si vozidlo nekúpite. Možno z druhej ruky, ale nemôžete využiť extrémnu mieru úprav jednotlivých detailov. Záujemcovia dokonca dostali možnosť upraviť si 8 čísel z kódu VIN.
Nové vozidlo je postavené z karbónu a hliníku. Z karbónu je aj monokok, z hliníku pomocný rám v tvare písmena H. Oba tieto materiály Alfa Romeo využilo aj pri strešnom kuse a z karbónu sú rámy okien. Zadné okno nie je úplne okno v zmysle skla, je z polykarbonátu.
Cez motýlie krídla, teda špeciálne otvárané dvere, podobne ako majú vozidla McLaren, sa dostanete do interiéru. Aj tu vidno výrazné retro prvky a za volantom sú masívne hliníkové pádla na radenie rýchlostí manuálne. Na volante však nenájdete žiadne tlačidlá. Alfa Romeo povedalo, že 33 Stradale je o jazdení a ostatné všetko je vyrušujúci faktor. Takže máte smolu. Nemôžete na volante nič ovládať. A vadí to? Nie! Interiér, bez ohľadu na verziu, príde s karbónom, hliníkom, kožou a alcantarou. Budúci majitelia dostali dve možnosti. Buď si výberú historický odkaz vo forme verzie Tributo, alebo siahnu po alternatívne nazvanej Alfa Corsa, ktorá je športovejšia a modernejšia.
A dve alternatívy sú aj v prípade pohonu. Na výber je zo spaľovacieho benzínového agregátu, alebo elektrického systému. Spaľovací agregát využíva 3 litre objemu a usporiadanie V6 s dvomi turbami. Je to evolúcia motoru v modeloch Quadrifoglio Verde ani nie je to motor z Maserati. A to aj napriek faktu, že výkon je navlas rovnaký. Oba motory majú 456 kW, čo je (620 k). Krútiaci moment automobilka neudáva presne, ale približne 600 Nm. Vieme, že trojliter bude cez osemstupňovú automatickú prevodovkou ZF s dvomi spojkami poháňať výlučne zadné kolesá. Aj tu je určitý rozdiel oproti Maserati MC20. To využíva prevodovku s rovnakým počtom stupňov, rovnakým počtom spojok, ale od firmy Tremec.
Druhou alternatívou pohonu bude elektrický systém s výkonom 552 kW (750 k) a krútiacim momentom 1 250 Nm. Tento systém má zabezpečiť dojazd až 450 km vďaka batérii s kapacitou brutto 102 kWh. Ako je pri automobilke štandardom, bližšie technické špecifikácie nie sú dostupné, ale celkom by sa tu hodila paralela s modelom GranTurismo Folgore, ktorý má 3 elektrické motory.
Bez ohľadu na to, čo vozidlo poháňa je 33 Stredale na stovke za menej ako 3 sekundy a maximum má 333 km/h (benzín) a 310 km/h (elektro). Rozdiel rýchlostí je daný aj hmotnosťou. Kým so spaľovacím motorom 33 Stradale váži 1,5 tony, elektro má až 2,1 tony. O spomalenie sa budú starať, znova v oboch prípadoch, keramické brzdy od Bremba. Podvozok s dvojitými rovnobežníkmi využije adaptívne tlmiče a systém zdvíhania prednej nápravy.
Nič viac asi netreba vedieť, veď tie hlavné informácie sú známe a známy je aj fakt, že Alfa Romeo ešte plánuje zopár sérii exkluzívnych vozidiel. Treba povedať, že 33 Stradale sa naozaj podarilo a vyzerá veľmi exkluzívne a má značné retro prvky. Pozrite si galériu nového 33 Stradale a hneď za ňou bude galéria toho pôvodného.