Nekonvenčný Rivian R1T: Elektrický ekvivalent slobody

V segmente čisto elektrických automobilov máme zastúpenie všetkého možného. Superšporty, limuzíny, hatchback, dodávky, dokonca kamióny. No jeden zástupca chýbal. Skutočne praktické adventure vozidlo. Preto sa americká spoločnosť rozhodla založiť vlastnú kategóriu elektromobilov. Prvý výsledok je na svete, skutočne futuristicky pôsobiaci pick-up Rivian R1T.

Máme tu dosť extrémny off-road s kopou priestoru na všetko, čo potrebujete k svojmu aktívnemu outdoorovému životu. K hore, na ktorú chcete najskôr vyšliapať na skialpových lyžiach a potom z nej skočiť s paraglide krídlom, sa môžete kľudne prebrodiť cez rieku až do hĺbky jedného metra a zdolávať údolia a priekopy pod náklonom 45°. Do kabíny sa pohodlne usadí 5 dospelých pasažierov. Keďže klasický spaľovací motor absentuje, pod prednou kapotou je batožinový priestor o objeme 330 litrov. Prvkom nevídaným je tunel vedúci priečne cez vozidlo, v priestore popod zadné sedadlá, no mimo kabíny, s objemom 350 litrov. Pohodlné riešenie pre uloženie lyží, snowboardu, golfových palíc alebo aj chodúľov, ak chcete. Priestor je osvetlený a dvierka majú dve polohy. Môžete ich použiť ako schodík pre lepší prístup na strechu alebo korbu, alebo ako sedadlo pre zapnutie lyžiarok, napríklad. K ložnému priestoru na korbe so zaťahovateľnou roletou sa snáď ani netreba vyjadrovať, s rozmermi 1400 x 1385 mm je k dispozícií presne to, prečo si pick-up kupujete, dostatok univerzálneho priestoru v odolnom prevedení.

Pozrime sa, čo bude túto stelesnenú praktickosť poháňať. Štyri, v kolesách umiestnené elektromotory, každý s výkonom 147 kW (200 koní) budú napájané zo sady batérií umiestnených v podlahe. Na výber budú tri kapacitné možnosti, 105 kWh, 135 kWh a 180 kWh, pričom tá najväčšia sľubuje dojazd aj 640 km. To je pôsobivý údaj, spolu s informáciou, že približne 300 km dojazdu si dobijete za 30 minút cez rýchlonabíjačku. Masívny výkon pretaví energiu do zrýchlenia z 0 -100 za tri sekundy, alebo do možnosti ťahať až 5 ton nákladu za vozidlom. Podvozok bude disponovať vzduchovým nastavením, takže si výšku zvolíte podľa náročnosti terénu.

Pri náhľade do interiéru tu máme všetko tak, ako má byť. Materiály sú odolné, celková ergonómia je ladená do maximalizovania pohodlia a efektívnosti. Vizuálny dojem je taktiež príjemný, žiadne plasty z 87-meho ani lacná koženka zo sedadiel osobných vlakov z čias červenej nadvlády. Vonkajší dizajn je skutočne ohurujúci. Denné svietenie v podobe bieleho pásu pozdĺž celej prednej masky, to zadné zasa cez celé dvere korby. Tieto svetelné „pruhy“ , sa pri zapojení do nabíjacej stanice zmenia na indikátor nabitia batérie. Svetlomety sú zasa umiestnené kolmo, v podobe stĺpcovitého radu LED svetiel. Tento dizajn bude akýmsi podpisom celej skupiny úžitkovo – osobných vozidiel značky Rivian.

Softvérové vybavenie bude ponúkať možnosť autonómnej jazdy level 3. Osobné pocity z tohto univerzálneho pomocníka si môžete vytvoriť v priebehu nasledujúcich dní, vozidlo bude predstavené od 30. 11. do 9. 12. na výstave LA Auto Show 2018. Ohlásená cena je 55 tisíc EUR a doma ho môžete mať v priebehu roka 2020.