Tretia Fabia vyzerá ako Rapid a Octavia

Podľa napínajúcich obrázkov sa to dalo čakať. Škoda odhaľovala Fabiu pekne postupne. Pri treťom obrázku to však už niektorých začalo nudiť. Teasing už nie je in, vážení! Najskôr svetlo, potom maska, potom zrkadlo, dvíhajúca sa línia okien a aj zadné svetlá. Ešte nespíte? Škoda už prestala naťahovať ľudí ako gumu na teplákoch.

Nová Fabia tretej generácie už má svoju tvár. No a nebudeme klamať nikomu, spredu vyzerá ako Octavia a zozadu ako Rapid Spaceback. Zboku zase ako Spaceback, ale trochu useknutý. Nič iné sa čakať nedalo. No, je krajšia ako predchodca, ale aj tak sa bude musieť popasovať s borcami ako Renault Clio, Ford Fiesta, či s novou generáciou Hyundaiu i20. No a to ani nestrieľame z vlastných radov, kde je celkom pekná aj posledná Ibiza.

Oproti koncernovým bratom má Fabia nezanedbateľnú výhodu v platforme PQ26, ktorá mala premiéru v Pole. To znamená, že základná verzia dostane ručičku váh na 980 kilogramov, čo je pokles o 65 kilogramov.

Tretia generácia Fabie ponúkne motory, ktoré budú zvládať normu emisií Euro 6 s tromi a štyrmi valcami. Ako základ bude 1,0 MPI s 44 kW (60 k) z Citigo a na druhom konci ponuky tróni 1,2 TSI s 81 kW (110 k). Toľko benzínová ponuka. Naftová bude v znamení nového agregátu 1,4 TDI s tromi valcami a vstrekovaním Common-Rail. Zo začiatku bude dostupný ako verzia s 55 kW (75 k) a 77 kW (105 k).

Ako sa už niekoľkokrát konštatovalo, Fabia RS sa z ponuky vytratí. Kombi bude, ale rýchla verzia nie. To je podľa nás, ako sme to vlastne tiež konštatovali, blbosť. Len treba zamerať rýchlu verziu iným smerom. Miesto benzínu a automatu by sa mala vrátiť k nafte a manuálu. My navrhujeme 1,6 TDI vylepšiť tak na 100 kW (136 k), čo s ľahkým autom zvládne zamávať celkom slušne.

A ešte nesmieme zabudnúť na jednu dôležitú vec. Tak ako na fotkách bude vyzerať tak 10 percent nových Fabií. Základných modelov s plecháčmi, obyčajnými svetlami a plastovými kľučkami plus zrkadlami bude omnoho viac.

Skoda Fabia III 01Skoda Fabia III 02