MG4 na cestách neprehliadnete. Dizajnové oddelenie urobilo všetko preto, aby toto auto nikto neprehliadol. Výrazný, až sympatický výraz prednej masky a z istých uhlov až extrémne zakončenie karosérie. K tomu pekné LED detaily vzadu a unikátna silueta pri pohľade z boku. Ťažkú batériu v podvozku nevidíte, no vyslovene cítite. Ako? Keď sa napríklad pozriete na zadný previs, vyzerá celkom inak ako pri bežných autách. Model je najmä v spodných partiách baňatý a svoj nízky podvozok tradične maskuje čiernymi nelakovanými plastami, ktoré majú opticky ale len opticky zdvihnúť auto od zeme. Tak to robia azda všetky elektromobily.
MG4 je svojim spôsobom konkurentom pre Teslu 3. Áno, tá je dlhšia, patrí do iného segmentu a je to úplne inak orientované auto, ale keby v teste elektromobilu nespomeniem Teslu, kto by si ho už len prečítal?
Napriek nižšiemu čitateľskému záujmu o elektrické autá je evidentné, že MG4 v Európe reálne berie predaje aj benchmarku, ktorý som spomenul vyššie. Na západe nič nové, cena rozhoduje a konzervatívne-progresívny zákazník túžiaci po elektromobile a zároveň úspore peňazí (rovnaký oxymoron ako konzervatívne-progresívny zákazník, ale tak svet funguje) nepotrebuje všetky tie fičúry, ktoré ponúka práve Tesla. Keď totiž pozrie potenciálny zákazník do cenníka a elektrické auto s najväčšou baterkou a najdlhším dojazdom od Tesly štartuje na cene temer 50-tisíc a najdlhší dojazd pri MG4 kúpite za necelých 42-tisíc, možno si poviete, že tá Tesla vlastne nie je až taká dobrá…
Najbližším mentálnym a rozmerovým konkurentom pre MG4 je Renault Megane ETECH. Ten však verziu s takým veľkým dojazdom neponúka, i keď je nepochybne v niekoľkých ohľadoch lepším autom. Pri porovnateľných dojazdoch je MG4 lacnejšie. Verzia s predĺženým dojazdom a najvyššou výbavou (inú u nás nekúpite) je za rovnakú cenu ako najlepšie vybavený Megane ETECH s menšou baterkou.
No a čo je to teda zač, ten MG4 Long Range? V prvom rade je to raritka. U nás sa nachádza len v akciovom cenníku. Kým základné MG4 má batériu s kapacitou 51 kWh, štandard má 64 kWh, LR má až 77 kWh, z čoho je využiteľných 74,4 kWh. Papierovo MG hlási dojazd až do 520 km v kombinovanom cykle. Priemerná kombinovaná spotreba je však na úrovni 16,5 kWh. Takouto spotrebou teda 520 km rozhodne nedosiahnete. To by ste potrebovali minimálne o ďalších 11 kWh v baterke navyše. Dojazd je teda tak ako u všetkých elektromobilov pritiahnutý za vlasy.
Priemerná kombinovaná spotreba však nie. Toto auto, ktoré dizajn podriadilo aerodynamike, jazdilo v teste v kombinovaných podmienkach za 16,4 kWh. Na diaľnici ho aj pri jazde na hrane zákona poľahky držíte pod 20 kWh na 100 a na okreskách pri extra pokojnom jazdení viete ísť hlbšie pod 15. Údaj mestského dojazdu je principiálne scestný, prinajlepšom udržíte spotrebu niekde okolo tých 16,5 kWh. Jedine, že by ste cez mesto išli v strede noci a cez vypnuté semafory, lenže to je skôr jazda po okreskách, takže týmto zabíjať čas netreba. S MG4 som odjazdil na 75% batérie 320 km. 100% by znamenalo 426 km, no som si istý, že už pri 400 vám strach nedá a poberiete sa natankovať.
Zaujímavé je pre mňa zistenie, že MG buď vie jazdiť aj pod 0% baterky, alebo si tak trošku prikrášľuje údaj priemernej spotreby. Lebo nech rátam ako rátam, 100% využiteľnej kapacity batérie mi podľa najazdených údajov vychádza na 68,8 kWh kapacity batérie. Ani jedno riešenie nie je neobvyklé, no fakty nepustia. A kto sa nebojí, môže skúsiť koľko ešte toto auto zájde po dosiahnutí 0% stavu batérie. A nejde len o obavu zo zastavenia, ale aj obavu o dlhodobú funkčnosť baterky. To sa skrátka nerobí.
Platí teda, že s MG4 LR prejdete na nabitie zhruba 400 km+ v závislosti od vášho jazdného štýlu. Moje údaje zodpovedajú vodičovi s ťažšou nohou, s jazdou na hrane až za hranou zákonných limitov a približne polovici nájazdu na diaľnici. Pri aute tejto veľkosti a ceny sú to výborné čísla. S Megane EV60 220 som na 100% baterky zaznamenal dojazd o vyše 100 km nižší (prerátaný dojazd pochopiteľne).
Stručne a skrátka, toto je elektromobil, ktorý zájde na nabitie naozaj ďaleko. Počas testu vo vozidle absentovala domáca nabíjačka, no nepotešil ma ani maximálny výkon AC nabíjania – 6,6 kW je v dnešnej dobe málo už aj na plug-in hybridy, nie to na EV. Práve ten spomínaný Megane ETECH dáva plných 22 kW na AC. DC nabíjanie je ale v poriadku. Väčšia baterka umožní až 144 kW nabíjacieho výkonu.
Silné stránky auta sú teda jasné: cena a protihodnota a reálne dlhý dojazd. 420 km na nabitie dnes ponúkne máloktoré auto. A môžeme diskutovať o tom, že s ľahšou nohou by zvládlo prejsť aj viac, no s ťažšou zas menej. Dobrou správou je tiež zvýšený výkon zadného elektromotora. Ponúkne 245 koní a 350 Nm krútiaceho momentu. To stačí na zrýchlenie z 0 na 100 km za 6,5 sekundy a maximálka je tiež pekných 180 km/h. Jazdne je to v priamke naozaj dobré.
Tým, že motor je vzadu, ani pri prudkom rozbehu z miesta nemusí stabilizačný program šalieť a blokovať väčšinu sily motora. Aj na mokre sa viete pohnúť svižne a vliezť do križovatky šikovne. A auto má aj tendenciu k pretáčavosti, ktorú však rýchlo stopne stabilizácia. Bez obáv tak môžete po plyne dupnúť viac a nemusíte kalkulovať ako veľa plynu je už veľa ako pri električkách s predným náhonom.
Stellantis robí tomuto autu veľa konkurentov, no každý jeden z nich sa pri rozbehu na mokre na križovatke správa ako idiot a vy sa rozbiehate ako na starej favoritke – to nie je to, čo chcete, keď si kúpite výkonný elektromobil. Tu je to o kusisko lepšie a ani tá stabilizácia nie je taká striktná ako pri VW modeloch. No a predbiehanie tiež vykonáte ľahko bez ohľadu na rýchlosť, z ktorej štartujete. Pružnosť medzi 80 až 120 km/h je nadpriemerná a auto aj nad 100 km/h zrýchľuje bez väčšej straty apetítu. Zrýchlenie pri cca 30% zostatku batérie prebehlo za 5,15 sekundy. To je veľmi fajn a je to o dobré dve sekundy lepšie, než zvládne susedov Kodiaq…
Aj v zákrutách sa auto správa pekne. Jazda je živá, nemáte pocit, že odbočujete s hviezdou smrti. Aj podvozok je na menších nerovnostiach príjemný. Tuhý, ale príjemný. Celé auto pôsobí veľmi tuho a konštrukcia prakticky nevykazuje krútenie. Slabinou je však kombinácia vysokej tuhosti, hmotnosti a tvrdšie ladeného podvozka s krátkym rázvorom. Keď s týmto autom prídete na naozaj zlý úsek deravej cesty v meste, po pár minútach si pripadáte ako v mlynčeku…
Medzi slabiny modelu len ťažko zarátam dielenské spracovanie. MG sa postaralo o to, aby bol interiér čo najjednoduchší a tak bolo len veľmi ťažké zlyhať. Všetko pôsobí pevne, nevŕzga. No zároveň to ani nevyzerá obzvlášť vábne. Na dverách i na ďalších plastoch už po 11-tisíc km vidieť znaky opotrebenia. Stačia nechty a lacnejšia povrchová úprava to vzdá. No a infotainment by sa pokojne mohol volať displej s ovládacími funkciami, tu si hry určite nezahráte. Všetko čo auto potrebuje a čo potrebujete vy: teda vzduchotechniku a pripojiteľnosť k smartfónu – to zvládne. Vzduchotechnika – ovládanie cez displej, jednozónová automatická klimatizácia, no s takým výkonom, že by mohla chladiť jadrový reaktor. Auto je jednak veľmi dobre izolované, no teploty, ktorými dokáže klíma chladiť interiér sú naozaj nízke, takže v aute je za pár chvíľ vytúžených 22 stupňov, aj keď je vonku 38 a v aute na slnku bolo ešte pred chvíľou 50. No a potom už len hľadáte ako znížiť silu chladenia, lebo dostávate omrzliny na prstoch nôh a lakťoch…
Nohy a lakte sa v aute pomestia dobre. Auto je svojimi rozmermi určené maximálne piatim cestujúcim, no lepšie sa odvezú štyria. Vozidlo má dostatok priestoru aj pre vyšších pasažierov, no dlhšie trasy vo väčšom počte môže obmedziť 363 litrový kufor.
Počas testu ma hnevali vlastne iba dve veci: vŕzganie vodičovho sedadla pri priečnych nerovnostiach a absencia štartovacieho tlačidla. Zapnúť auto je niekedy vecou skúšania – čo ešte autu vadí, aby som mohol zaradiť D, či R? Niekedy sú to kolesá, ktoré sú viac vytočené ako sa páči systému – čo je fajn, keď auto nenaštartuje pre príliš vytočené kolesá. Človek si hneď z rána aj zacvičí pri otáčaní volantu bez posilňovača. Vašu manželku to určite naplní láskou k vám i k autu… Niekedy zas vadia vodičove otvorené dvere a niekedy vadí to, že ste vodičove dvere otvorili, ale nesadli hneď za volant a dovolili ste si zapínať deti do sedačiek. A tak búchate s dverami, stláčate P, otáčate voličom prevodovky, zaťahujete ručnú, nastupujete, vystupujete a niekedy máte šťastie a auto súhlasí s pohybom iba po dvoch pokusoch o zaradenie D, či R.
Napriek tomu je MG4 dobrý elektromobil a je aj dobré auto. Vo verzii s dlhým rázvorom je najlepšou verziou seba samého. Xpower je zaujímavá, ale nepotrebná možnosť a naďalej platí, že najlepšie elektrické auto je to, ktoré prejde na nabitie najviac. Toto auto je konzervatívne tak ako len elektromobil môže byť. Zároveň disponuje modernými riešeniami, ktoré nie sú vždy na osoh, ale aspoň vyvolajú emóciu.
MG4 Exclusive Long Range
Motor |
elektromotor |
Kapacita batérie | 77 kWh brutto/74,4 kWh netto |
Výkon | 180 kW/245 koní |
Krútiaci moment | 350 Nm |
Prevodovka |
jednostupňová automatická |
Rozmery a hmotnosti | |
Dĺžka | 4287 mm |
Šírka | 1836 mm |
Výška | 1516 mm |
Rázvor osí kolies | 2705 mm |
Hmotnosť (prevádzková/užitočná) | 1826 kg/458 kg |
Batožinový priestor | 350/- l |
Povinné údaje | |
Maximálna rýchlosť | 180 km/h |
Zrýchlenie 0-100 km/h | 6,5 s |
Spotreba (kWh/100km) | 16,5 |
Dojazd | 520 km WLTP kombinovane |