Subaru Outback po šieste a znova lepšie

Za Atlantikom často vídame premiéry nových modelov o niečo skôr. Japonská značka Subaru nie je výnimkou, na Auto Show v New York-u odhalili model Outback pre rok 2020 vo verzií Onyx Edition XT.

Tradične sme si zvykli, že práve najväčší model od Subaru je výkladnou skriňou všetkých technologických vychytávok a bezpečnostných prvok predchádzajúcich ostatné automobilky. V komforte nezaostáva o nič viac. Šiesta generácia si zachováva tradičné prvky známe už z tej aktuálnej. Napriek kombi vzhľadu karosérie, svetlá výška cez 22 cm a symetrický pohon všetkých kolies znova potvrdzujú jednoznačné zaradenie do kategórie SUV. Okrem štandardného 2,5 litrového motora Boxer, ktorý postavili prakticky nanovo, po desiatich rokoch zaradili do ponuky aj motor preplňovaný turbom. Z objemu 2,4 litra dostali 260 koní (194 kW) s krútiacim momentom 375 Nm, čo je oproti 182 k (135 kW) výkonu atmosférického Boxera výrazný posun. Pre všetky motory je k dispozícií prevodovka CVT ponúkajúca možnosť simulovaných 8 prevodových stupňov, ovládaných pomocou pádiel pod volantom. Pri rozumnej jazde sľubujú dojazd na jednu nádrž až 1 000 km. Okrem motorov, upgrade dostal aj podvozok, vzpery McPherson dostali komfortnejšie pruženie, pevnejšie stabilizačné tyče a L-ramená udržujúce bezpečne smer aj vo vyhrotených situáciách na nespevnených cestách.

Zoznam prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti začína už pri novej platforme, ktorú Subaru vyvinuli a aplikujú od roku 2017. Karoséria absorbuje až 40% energie pri čelných a bočných nárazoch, čo eliminuje prenos na pasažierov. V kabíne je 8 airbagov v základe, vrátane kolenného pre vodiča. Systém EyeSight znova vylepšili, ešte efektívnejšie stráži nečakané kolízne situácie, ktoré aj pozorné oko vodiča nemusí správne vyhodnotiť. Novinkou je systém sledovania tváre vodiča, vyhodnocuje únavu a aktívne upozorňuje na nutnosť prerušiť jazdu z dôvodu bezpečnosti. Centrom ovládania je 11,6 palcový displej infotainmentu. Po novom je súčasťou sústava kamier, ktorá sleduje 180° pohľad pred vozidlom. Konektivita so smartfónmi ponúka rozšírenie funkcií, WiFi Hot-Spot zasa zabaví pasažierov počas dlhých ciest.

Špecialitkou bude Onyx Edition, na doplnkoch exteriéru bude dominovať čierna farba, rovnako aj na 18 palcových diskoch kolies. Šedo-čierna dominuje aj interiéru. Nie je to však len o vzhľade, sedadlá dostanú odolný materiál, ktorý je nielen funkčný, neuškodí mu ani voda ani blato, no na komforte neuberá. Tomu prispievajú aj zvuk izolujúce okná, kabína dostala prvky znižujúce prenos hluku do kabíny. Štandardom budú aj bežné prvky komfortu, vyhrievané sedadlá s mnohosmerným nastavením, štyri USB porty a otváranie batožinového priestoru zamávaním pred znakom Subaru na piatych dverách. Otvorí sa 2 143 litrov priestoru pri sklopených operadlách zadného radu sedadiel.

Termín spustenia predaja zatiaľ nie je známy, no o výraznom posune v kvalite a komforte niet pochýb.