Subaru Crosstrek e-Boxer nahrádza XV

Subaru XV je v našich končinách dobre známe, veď ide o najpopulárnejší model značky. XV je ale minulosťou a nahrádza ho Crosstrek, po vzore amerického trhu. Ten práve prichádza s vylepšeným pohonom a omladeným dizajnom aj na európsky trh. A práve hybyridný pohon e-Boxer je pre toto auto úplne novým pohonom.

V prípade tohto auta nejde o žiadnu plne elektrickú verziu, ale o benzínový boxer s objemom dva litre a štvoricou valcov, ktorý je doplnený o elektromotor s výkonom 12,3 kW (16,7 k) a krútiacim momentom 66 Nm. Samotný benzín má 100kW/136 koní a 183 Nm. Samozrejme, špecialitou Subaru je pohon všetkých štyroch kolies a tak aj Crosstrek používa štvorkolku symmetrical drive, kombinovanú s prevodovkou Lineatronic.

Dizajn exteriéru sa nesie v jazyku Dynamic x Solid, ktorý má dodať robustnosť a ochranu v ľahkom teréne, vďaka oplastovaniu nárazníkov, prahov a blatníkov. Na streche zasa potešia lyžiny pre stan, bicykle či strešný nosič. Pre Európu bude na výber až desať farieb laku karosérie a tiež 17″ alebo 18″ disky kolies. Kabína sa zasa dočkala vylepšenia 11,6″ infotainmentu.

Jeho súčasťou je nová metóda na nastavenie cieľa pomocou funkcie „what3words“,  umožňujúca nastaviť cieľ jednoduchým zadaním troch slov bez presného špecifikovania adresy. Apple aj Android smartfóny po novom pripojíte aj bez kábla. Nemôžeme zabudnúť na systém jazdej asistencie EyeSight, ktorý pokrýva až 14 rôznych funkcíí. Námatkovo spomeňme protikolízne brzdenie, adaptívny tempomat, autonómne riadenie, udržiavanie v jazdných pruhoch či čítanie značiek.

Ak by ste mali o tútu novinku záujem, vedzte, že Subaru Crosstrek e-Boxer sa už začína predávať a prvé kusy by tu mali byť už začiatkom roka 2024. Základom bude úroveň výbavy Style s cenou od 35 500 Eur. V strede bude stáť Style X-Tra za rovných 37 000 Eur a pre najnáročnejších má Subaru v ponuke Premium za 39 500 Eur.