Skúsili sme za vás: Ako sa vyhnúť slovinskej diaľnici

Poznáte to, idete do najobľúbenejšej slovenskej dovolenkovej destinácie a máte ten problém. Neviete kadiaľ. Neviete, či cez Maďarsko, alebo cez Rakúsko. My sme skúsili rakúsku trasu. V samotnom Rakúsku sú dobré odpočívadlá s dobrými záchodmi a aj celkom čisté sú. Lenže potom nasleduje Slovinsko.

Slovinci mali kedysi mýtnice a platilo sa na nich asi euro za prejazd kúsku diaľnice. Lenže časy sa menia a Slovinci povedali dosť, chceme známky! Takže majú. Pre bežné auto je za 15 eur 7 dní a dva mesiace za 30 eur. Poviete si, že to nie je tak veľa, ale reálne po diaľnici v Slovinsku pôjdete maximálne 50 kilometrov. Tak ako sa tomuto šialenstvu vyhnúť? Naviac, keď potom pôjdete 20-30 km/h cez stavenisko?

Jednoducho, prejdete vedľa diaľnice až do dediny Ptuj a napojíte sa na stavenisko, alebo budete pokračovať ďalej a dostanete sa až za outlet v Chorvársku. Druhá možnosť, pokračovať ešte ďalej má výhodu, že nestrávite veľa času na colnici. Tak tu máte obchádzku, cesty v Slovinsku sú pekné a ani v noci na nich nebolo veľa zveri.

Áno, ak ste hádali, tak trasu sme absolvovali na Renaulte Grand Scenic dCi 160 Bose.