Nový MINI John Cooper Works Countryman má stále spaľovací motor

Automobilka MINI oznámila svoju elektrickú orientáciu už dávnejšie, ale ako prekvapenie teraz prichádza nový MINI John Cooper Works Countryman, ktorý bude mať stále spaľovací motor. Táto vrcholná alternatíva v ponuke bude naďalej tým, čím bola doposiaľ a čím ju vlastne aj chceme mať.

Od ostatných verzii sa nový John Cooper Works v karosérii Countryman odlíši inými nárazníkmi a kolesami štandardne s priemerom 19 palcov. Za príplatok bude možné zvoliť disky s priemerom až 20 palcov, ale to asi nie je to zásadné. MINI Countryman ako taký je väčší ako bol doteraz. Medzigeneračne narástol o 13 cm a oproti prvej novodobej generácii dokonca o 30 cm. Je teda najväčším vozidlom, ktoré MINI kedy ponúklo a predvádza to vo všetkých ohľadoch. Má viac miesta pre pasažierov vzadu a tiež má batožinový priestor so základným objemom 460 litrov.

Exteriér pôsobí, aj napriek doplnkom, minimalisticky a rovnako tak pôsobí interiér s veľkým OLED displejom v strede. Zmenou je znova len použitie športovejšie tvarovaných sedadiel s lepším vedením tela v zákrutách vďaka vyšším bočniciam.

Lenže to najdôležitejšie je predsa pod kapotou. Predokolková platforma, ktorá má motor umiestnený vpredu naprieč využíva dvojliter dosahujúci až 221 kW (300 k). Krútiaci moment je 400 Nm. Tu sa možno zastavíte, lebo predchodca bol o niečo výkonnejší. Mal 225 kW (306 k), ale to vôbec nevadí. Aj napriek tomu je schopné MINI s týmto motorom vyšprintovať na stovku za 5,4 sekundy a dosiahnuť maximum 250 km/h. Určitú zásluhu na tom má aj 8-stupňová automatická prevodovka s dvomi spojkami a tiež pohon všetkých štyroch kolies All4.

Toto vozidlo nie je úplným prekvapením, lebo na rovnakej platforme už vzniká aj BMW X1 M35i ako prvýkrát výkonná verzia obľúbeného modelu. MINI teda myslí elektrickú budúcnosť vážne, ale využíva každý moment na vyťaženie z prítomnosti stále reflektujúcej na spaľovacie agregáty. A to je len dobre!

Jedna vec mi však na novom športovom modeli John Cooper Works Countryman príde šialenejšia ako ostatné. A nie je to interiér s veľkým kruhovým displejom, ani komiksovo dotiahnutý exteriér. Je to použitie pneumatík Continental EcoContact 6. To sú fajn gumy, ale na JCW chcete predsa niečo lepivejšie.