Mercedes ukázal víziu EQS s elektrickým dojazdom 700 km

Automobilka Mercedes-Benz odhalila novú víziu modelu EQS, čiže veľkého elektrického sedanu. Pri ňom teraz nie je dôležité aký má kufor, ale zaujmú skôr parametre ako dynamické, tak aj parametre elektrickej sústavy. A naviac prináša úplne nové tvary.

EQS má elegantné a dynamické línie, zboku pripomína skôr CLS ako samotnú triedu S. Predok má obrovskú masku, aj keď ju reálne nepotrebuje. Je tvorená veľkým množstvom LEDiek a vizuálne prepája predné svetlá. Niečo obdobné s prepojením svetiel je aj vzadu. Ale každá LEDka je zakomponovaná do karosérie a zadné svetlá netvoria jeden celok.

Interiér hrá na vzdušnosť a pohodlie pre štvoricu pasažierov. Každý má samostatné kreslo a stredom interiéru sa tiahne dlhá konzola. Ovládanie prvkov je len dotykové na viacerých displejoch. Dôležité je, že kľud si môže vďaka tretiemu stupňu autonómnej jazdy užívať aj vodič. Aj keď to môže byť nuda.

Zaujímavé je pohonné ústrojenstvo. Ani tak neprekvapí výkon 350 kW (476 k) a krútiaci moment 760 Nm, ani dokonca zrýchlenie na stovku za 4,5 sekundy. Skôr je šokom naozaj vynikajúci dojazd vozidla. Na jedno nabitie batérií s kapacitou 100 kWh, umiestnených v podlahe, prejde EQS vraj až 700 kilometrov. Pritom ani opätovné nabíjanie nie je záležitosťou niekoľkých dní. Z nabíjačky s výkonom 350 kW sa nabije 80 percent kapacity už za 20 minút.

Vision EQS stále ostáva štúdiou, ale Mercedes určite niektoré prvky pretaví do sériovej produkcie. Mohol by pretaviť napríklad ten dojazd na nabitie.