Mercedes triedy S má nové svetlá a jazdí takmer sám

Nový Mercedes triedy S nie je nový, je to facelift. Toľko rozoznáte vizuálne. Ale technológiami sa posúva úplne na inú úroveň, na takú, kde je naozaj máločo. Dobre, nič tam nie je. Aspoň dokiaľ príde nové Audi A8, prípadne inovácia sedmičky. Zatiaľ dociká najďalej Mercedes.

Doteraz, keď ste chceli autonómny Mercedes, kúpili ste si Longa, alebo Maybacha a zaplatili vodiča. Hlasové ovládanie, jazda v pruhoch, predbiehanie, parkovanie bez vašej prítomnosti. Všetko fungovalo bezproblémovo, dokonca hlasové ovládanie šlo aj cez mobil. Len autonómia celkom išla do peňazí.

Inovované eSko bude mať elektronickú autonómiu. Teda nie úplne, aj keď auto by to zvládlo. Adaptívny tempomat mení rýchlosť aj pred zákrutami a križovatkami. Aktívny asistent zmeny jazdného pruhu funguje od 80 do 180 km/h. Auto ďalej aktívne brzdí, sleduje mŕtvy uhol, dopravné značky, komunikuje s ostatnými autami a parkuje aj na diaľku. Len celková autonómnosť sprístupnená zatiaľ nie je.

Trieda S si na cestu posvieti novými svetlami s možnosťou priplatiť za LED Intelligent Light System so široko svietiacimi diaľkovými svetlami, natáčaním lúčov do zákrut a skenovaním povrchu cesty. Zmeny prednej časti obsahujú aj výmenu masky chladiča pre šesťvalce a osemvalce. Budú mať masku z V12. Nové dvadsiatky disky sú samozrejmosťou, nie sú žiadnym prekvapením.

Interiér prichádza s novými displejmi, medzi ktorými už nie je zvýšený deliaci plast. Nový volant má dotykové prvky ako v triede E a okrem toho zdanlivo milión ovládačov naviac. LEDkové nepriame osvetlenie s 64 farbami sa neoplatí spomínať.

Aj pod kapotou sa niečo udialo. Nový bude trojliter šesťvalec s výkonom 267 kW (362 k).Benzínový motor schovaný za označením predbežne S500 bude štvorliter V8 s 340 kW (463 k). S63 AMG bude mať tiež štvorliter, ale s 442 kW (600 k). S63 bude mať tiež novú deväťstupňovú prevodovku AMG Speedshift. S65 si naďalej nechá motor V12. Naftové motory budú s radovým usporiadaním, Mercedes opúšťa koncepciu véčok so šiestimi valcami.

Zmeny sa dotknú aj verzie Maybach.