Lego Mercedes (Vario Research Car – VRC)

Tohtoročný autosalón v Ženeve už je v plnom prúde a novinkami z neho je zaplavený celý web, nie je ale na škodu si pripomenúť aj zaujímavosti z minulosti. Vráťme sa späť v čase o 21 rokov dozadu, teda do roku 1995 a pozrime sa do stánku Mercedesu, kde si svoju chvíľku slávy užil aj veľmi zaujímavý koncept s názvom VRC Vario.

Jediný koncept a jeho výsledkom sú štyri autá. Pýtate sa, ako to je možné? Vario malo svoj názov odvodený od slova „variabilita“ ktorá v jeho prípade bola reprezentovaná vrchným, ľahko vymeniteľným dielom karosérie, vďaka ktorému sa auto bez problémov do 15 minút vedelo transformovať na kabrio, van, kupé a dokonca aj praktický pick-up. Na každý deň ste mali iné a pritom stále rovnaké auto. Výmena celého dielu uchyteného na ôsmich bodoch prebiehala mechanicky, takže bola potrebná súčinnosť viacerých osôb, dotiahnutie zabezpečoval elektromotor. Na prezentačných obrázkoch však vidno, že na výmenu stačí priemerný ženský klebetný klub z kaviarne.

Čo sa týka samotnej jazdy, jednalo sa o predokolku s prevodovkou typu CVT, ktorá má svoje miesto aj v súčasnej dobe. Auto bolo futuristické aj z iných dôvodov, išlo napríklad o prvý Mercedes kde systém prepojenia riadenia a bŕzd nefungoval na prinípe mechaniky, ale systémom „fly-by-wire“. Novinkou bol aj systém Active Body Control ktorý sa neskôr objavil v sériovom modeli CL a taktiež farebný centrálny displej či kruhové centrálne menu z triedy S predstavenej o pár rokov neskôr.