Lacná elektromobilita príde od Dacie

Dacia chcela na autosalóne v Ženeve ukázať nový model Spring. Teda vlastne len jeho koncept, ale koncept veľmi blízko reálnej výrobe. Ono to už vlastne reálne je produkované auto, len v Číne s logom Renaultu ako City K-ZE.

Dacia si oproti K-ZE zmenila prednú časť a niektoré detaily. Inak budú autá veľmi podobné. Tvarovo sa dajú porovnať, veľkosťou budú totožné. Dacia zverejnila len dĺžku 3,74 metra, ale City K-ZE má šírku 1,58 metra a výšku 1,48 metra. Rázvor je pritom 2 423 milimetrov.

Kým výzor sa pri koncepte hrá na extravaganciu, tak je jasné, že väčšina kusov modelu Spring bude mať konzervatívnejšie farebné témy. O interiéri ešte Dacia nepovedala nič, ale predpokladáme, že bude podobný tomu v sesterskom Renaulte. Jeho fotku, toho interiéru, nájdete nižšie.

O pohon sa teda bude starať elektromotor. Dacia zatiaľ zverejnila len správu o tom, že dojazd bude približne 200 kilometrov podľa WLTP. To by sedelo navlas s tým, čo ponúka City K-ZE. Takže znova použijeme údaje, ktoré má čínsky elektromobil. Batéria má kapacitu 26,8 kWh a motor dosahuje výkon 33 kW (44 k). Krútiaci moment má 125 Nm.

Práve Spring bude prvým modelom Dacie s Full LED svetlami. Otázna je cena. Myslíme, že bude ešte pod cenou Citigo iV. To by znamenalo niečo medzi 15 a 17 tisíckami. Reálne to uvidíme neskôr, lebo začiatok predaja lacného EV je naplánovaný na začiatok budúceho roka. S veľkou pravdepodobnosťou bude automobilka vyrábať autá v Číne po boku sesterských modelov.

Interiér modelu Renault City K-ZE