Koncepty: V roku 1992 spravil Renault obojživelný Racoon, je dokonalý

Favorit, to bolo auto, ktoré hralo na Slovensku v roku 1992 prvé husle. A vo svete boli tiež celkom použiteľné autá. A do toho Renault ukázal vesmírne vyzerajúci koncept Racoon. Ak by sme chceli kolonizovať Mars, tak toto je presne to auto, ktoré by sme zvolili. Teda s pár úpravami, aby fungoval aj tam, ale pointa je jasná.

Kým prvé obrázky boli na verejnosti, teda v časopisoch, už v roku 1992, reálne ho mohla verejnosť vidieť v roku 1993, keď ho automobilka ukázala na Ženevskom autosalóne. Ak bude cestovanie v čase niekedy možné, tak tento autosalón by sme navštívili.

Racoon poháňal dvomi turbami dopovaný trojlitrový motor V6 a roztáčal všetky štyri kolesá. Pritom zadné sú zavesené na nejakých výkyvných ramenách, ktoré dokážu zväčšiť svetlú výšku. A to sa na Marse hodí. Do auta sa dá dostať po odklopení veľkého skla, či skôr kupoly prekrývajúcej celú kabínu.

V kabíne sú tri miesta tak ako v McLarene F1, ale naopak, tretí človek sedí vzadu, nie vpredu a volant je vľavo vpredu, nie vzadu. Pohľad dozadu sprostredkúvajú displeje a zachytáva ho kamera, teda dve kamery vzadu. V roku 1992 nepredpokladáme príliš vysokú kvalitu, ale nevadí. Retrofit by to teraz vyriešil. V interiéri je aj počítač bez klávesnice, hands-free telefón a satelitný komunikačný systém.

Veľké sklo má chemicky upravenú vrchnú vrstvu. A tiež má ultrazvukový systém, ktorý rozbije molekuly vody a sklo je suché. Nie, to si nevymýšľame, to bolo v oficiálnej správe.

Toto vozidlo dokážde ísť 150 kilometrov za hodinu v teréne a 5 uzlov za hodinu vo vode. Áno, toto auto je obojživelné. A chceme ho. Niektorí z redakcie si dokonca pamätajú, že v roku predstavenia bolo na titulke hlavného automobilového periodika na Slovensku.

Ale tá počítačová grafika vo videospote je šialená tiež, je pod fotkami. Teraz môže vyzerať úsmevne, ale už má predsa osemnásť rokov.