Ford Team RS Slovakia ide do novej sezóny s novým náradím

Martin Koiš zaznamenal už mnoho úspechov. Veľa z nich s autom Ford Focus, ktoré však už odchádza do dôchodku. Nástupca bude o niečo menší. Aký bude prezradil tím v tlačovej správe.

Ford Team RS Slovakia pomaly odkrýva svoje plány na novú sezónu 2012. Podobne ako minulé sezóny, aj tento rok budú prioritou preteky automobilov do vrchu vrámci Medzinárodných majstrovstiev Slovenská. Na rozdiel od predchádzajúcich sezón vstupujeme do sezóny 2012 s novým vozidlom Ford Fiesta, ktoré nahradí Ford Focus používaný v sezónach 2006-2011. Nové auto na báze Fiesty poháňa osvedčený prepĺňovaný motor z Martinovho doterajšieho auta.

Na úvod sezóny  krátky rozhovor s Martinom Koišom o prvých dojmoch z nového vozidla:

Aký máš cieľ v sezóne 2012? Trúfaš si na celkový titul Majstra Slovenska dovrchu?

V prípade nového auta je veľmi ťažké určovať ciele. Hoci používame motor z Focusu E1, Fiesta bude svojím správaním úplne iná a v tejto chvíli neviem odhadnúť, ako rýchlo sa nám podarí nastaviť podvozok minimálne na úroveň predchádzajúceho Focusu. Na jednej strane sa nám to môže ihneď podariť a auto bude rýchle od začiatku, na druhej strane môžeme stráviť mesiace testovaním a hľadaním správneho základného nastavenia, čo nás zároveň môže pripraviť o výsledky.

Prečo si sa rozhodol pre nové auto na báze Fiesty a nie nového Focusu?

Fiesta je menšia a určite obratnejšia ako nový Focus, vnímam to ako podstatnú výhodu. Naviac je našou prioritou postaviť auto s nižšou hmotnosťou než akú mal Focus, na to je vhodnejšia Fiesta. Už v tomto momente máme pretekárske auto ľahšie o približne 100 kg.

Aké sú tvoje prvé dojmy z Fiesty?

V čom vidíš silné stránky nového auta?Zatiaľ mám za sebou len cca. 80 skúšobných kilometrov, ktoré môžem zhodnotiť pozitívne. Neviem v tejto chvíli jednoznačne povedať, či je nová Fiesta lepšia od nášho predchádzajúceho Focusu, pretože testy prebehli len miernym tempom, aby sme zistili základné informácie o novom aute. V každom prípade môžem s istotou pochváliť obratnosť Fiesty, ktorú vnímam ako výraznú výhodu. Ďalšie testy prebehnú začiatkom mája už priamo na trati pretekov do vrchu, kde sa budeme snažiť novú Fiestu definitívne nastaviť na sezónu 2012, ktorá sa začína v júni.

Vizualizácia novej Fiesty s nálepkami:

Martinovi budeme držať palce, nech dosahuje naďalej vynikajúce výsledky už od začiatku sezóny, aj keď je jasné, že s úplne novým autom to nebude také ľahké.