Ford Mondeo dostane novú generáciu, uvidíme, či aj u nás

Európa sa akosi stráca z cesty. Postupne sa strácajú hlavne modely v ponuke automobiliek. Renault Talisman ako sedan? Zabudnite. Volkswagen Passat sedan? Miesto neho je Arteon. A čo Mondeo? To má skončiť svoju púť štvrtej generácie v marci tohto roka. Takže je otázne čo tu bude miesto neho. Ale Čína už svoju piatu generáciu má.

A je iná. Stále vyzerá ako sedan, ale skôr dynamickejšie ladený. Má totiž podobné proporcie ako Arteon. Karoséria je trochu vyššie stavaná, alebo tento dojem vytvárajú nízke okná. V každom prípade má nové Mondeo masívnejšie blatníky prezentujúce práve dynamický vzhľad. Predná časť dostala veľkú prednú masku, ktorá má na svojom vrchu svetelný pás spájajúci LED pásy na denné svietenie vo svetlách.

V zadnej časti sú zase svetlá, ktoré chcú pripomínať tie na Mustangu Mach E, na tom elektrickom. Ale to, čo bude prekvapivé sa skrýva v interiéri a nie sú to ani skryté kľučky. Je to 1,1-metrový displej. Aj keď interiér ešte automobilka neukázala tak displej na jednom obrázku je. Na obrázku, kde sú ľudia z tohto faktu zjavne šťastní. Nedivíme sa, veď taký veľký displej v aute je vždy dobrý na predvádzanie.

Ale teraz vážne, ani o motore zatiaľ nevieme. Jedinou nápovedou je, že na kufri je napísané 245. Čo to znamená? Pravdepodobne výkon v konských silách. Výkon 180 kW (245 k) je celkom slušný. Aký to bude motor je však otázne. Môže to byť napríklad dvojliter s prepĺňaním.

Stále však platí, že toto auto v Európe dostupné nebude. Zatiaľ. O budúcnosti Mondea tu hovorí len fakt, že koncom marca končí výroba štvrtej generácie. A potom? Potom ho má nahradiť nejaký crossover. Takže väčšia Kuga. Asi. Uvidíme. Ale to čínske Mondeo má niečo do seba. Budú ho vyrábať v čínskej fabrike, v joint venture Fordu a domácej automobilky. Cool. Nám predsa stačia SUV a crossovery, nie?